Stavební spoření: Spořit pravidelně, jednorázově, nebo ročně?

21. 12. 2014 – 20:51 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření: Spořit pravidelně, jednorázově, nebo ročně?
Na frekvenci plateb totiž závisí i to, kolik bude mít člověk na účtu stavebního spoření po uplynutí vázací doby potřebné k nároku na výplatu státních příspěvků. Rozdíly mohou být až několikatisícové. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stavební spoření je produkt, na který lidé mohou spořit různými způsoby. Někdo spoří pravidelně každý měsíc, někdo vkládá peníze jednou za rok, a někdo dokonce jen jednou, a to na celou dobu spoření.

Na frekvenci plateb totiž závisí i to, kolik bude mít člověk na účtu stavebního spoření po uplynutí vázací doby potřebné k nároku na výplatu státních příspěvků. Rozdíly mohou být až několikatisícové. Nejvýhodnější je samozřejmě uložit celou částku na počátku spoření, na druhou stranu jsou prostředky vázány na dobu 6 let. Pokud by spoření klient ukončil dříve, zůstal by mu pouze procentní roční výnos (dle typu smlouvy se pohybuje v rozmezí jednoho až dvou procent) snížený o počáteční poplatek za uzavření smlouvy a o poplatky za vedení účtu.

<%Anketa227%>

Jednorázově můžete peníze vložit jak na počátku roku, tak na jeho konci. Ovšem výnosnější je varianta, kdy klient vloží peníze na počátku roku. Výhodou této varianty je, že klient má na rok „předspořeno“, a nemusí tudíž na platbu během roku myslet. Nevýhodou je období začátku roku pro ty, kdo mohou být finančně vyčerpáni z období vánočních nákupů.

<%Anketa273%>

Ukládat peníze jednorázově na konci roku může být výhodné především pro ty, kdo celou částku 20 000 Kč nebudou mít uloženou na běžném účtu, ale pokusí se ji v průběhu roku zhodnotit. Nejčastější, ovšem také nejméně výnosnou variantou je spoření prostřednictvím měsíčních vkladů. Výhodou této varianty je právě její pravidelnost. Klient si výši úložky zvolí podle toho, kolik peněz může každý měsíc postrádat. Na jeho rozpočet tak nemá vliv vyšší jednorázový vklad. 

Autor: Jiří Sýkora, analytik Swiss Life Select

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,330
USD 23,540 23,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články