Stavební spořitelny mění po letech poplatky: Kolik zaplatíte?

28. 6. 2011 – 10:40 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spořitelny mění po letech poplatky: Kolik zaplatíte?
Úpravy poplatnků nejsou příliš velké, přesto se mohou některých klientů významně dotknout, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stavební spořitelny nemění své sazebníky příliš často. K 1. 7. 2011 se ale ke změně odhodlaly rovnou dvě. K jakým úpravám poplatků sáhly? A která stavební spořitelna je dnes nejlevnější?

K úpravě poplatků ve svých sazebnících k 1. červenci 2011 sáhly dvě stavební spořitelny: Modrá pyramida a Českomoravská stavební spořitelna. Úpravy nejsou příliš velké, přesto se mohou některých klientů významně dotknout.

Snížení státní podpory u stavebního spoření podporují i experti

 

Stavební spoření bude jen na bydlení. Tečka!

 

Výpověď smlouvy

Modrá pyramida změní pouze jeden poplatek - poplatek za výpověď smlouvy o stavebním spoření před ukončením vázací doby. Zatímco dosud si účtovala 0,5 % z cílové částky, za pár dní klienti zaplatí dvojnásobek. Změna se dotkne klientů, kteří podali výpověď po 1. červnu 2011 a k zúčtování dojde po 4. 7. 2011.

Českomoravská stavební spořitelna sazebník upravila více. Jedna ze změn se také dotýká poplatku za "předčasnou" výpověď smlouvy. Nezvyšuje procentní výši poplatku, ale stanovuje jeho minimum na 1000 Kč. V praxi to znamená, že se úprava negativně dotkne všech, kteří před uplynutím vázací doby smlouvu vypovídají a mají cílovou částku nižší než 200 tis. Kč.

Tabulka 1: Poplatky za výpověď smlouvy před uplynutím vázací doby (od 1. 7. 2011)

Stavební spořitelna

Výpověď před vázací dobou

minimálně

ČMSS

0,50%

1 000 Kč

MPSS

1,00%

 

RSTS

0,50%

500 Kč

SSČS

neúčtuje

 

WSTS

0,90%

 

Zdroj: Stavební spořitelny

Zajímavostí je Buřinka - Stavební spořitelna České spořitelny. V sazebníku poplatek za ukončení smlouvy před uplynutím vázací doby neuvádí a jeho neúčtování potvrdila též informační linka České spořitelny.

Při výpovědi smlouvy před uplynutím vázací doby není jediným "postihem" poplatek účtovaný stavebními spořitelnami, ale především ztráta nároku na výplatu i již připsaných záloh na státní příspěvek stavebního spoření.

<%Anketa55%>

V sazebníku ČMSS přibude s úderem půlnoci oznamující konec měsíce jeden nový poplatek - za nedočerpání meziúvěru. Pokud klient nevyčerpá celý sjednaný překlenovací úvěr (jehož výše se odvíjí od cílové částky a nikoli od skutečně potřebných prostředků), zaplatí z nevyčerpané části úvěru poplatek ve výši 5 %. Sazebník pro klienty naštěstí stanovuje horní hranici ve výši 1 000 Kč.

Klient se může poplatku za nedočerpání úvěru vyhnout. Stačí snížit cílovou částku. Sice "přijde" o již zaplacený poplatek za uzavření smlouvy, nezaplatí ale žádný další poplatek navíc. Poplatek za snížení cílové částky účtuje v současnosti jediná stavební spořitelna - Wüstenrot - stavební spořitelna ve výši 0,9 % s minimem na 100 Kč.

Poslední úpravou sazebníku ČMSS je zavedení minimálního a maximálního poplatku za poskytnutí meziúvěru. Klient tak za překlenovací úvěr zaplatí 0,5 % (či 1 % u úvěru Kredit 90) s minimem 1 000 Kč a maximem 15 000 Kč.

Poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření

Stavební spoření je poplatkově poměrně vyrovnaný produkt. Stavební spořitelny se do cenových válek nepouštějí, neboť státní příspěvek jim dosud zajišťoval stabilní přísun klientů, o které se spravedlivě "podělili" i bez cenové diferenciace. U poplatku za zřízení smlouvy o stavebním spoření (či navýšení cílové částky; poplatek je v obou případech u všech stavebních spořitelen stejný) se základní výše poplatku liší pouze u jediné spořitelny.

Tabulka 2: Poplatek za sjednání smlouvy o stavebním spoření

Stavební spořitelna

Sjednání smlouvy

maximálně

ČMSS

1%

15 000 Kč

MPSS

1%

10 000 Kč

RSTS

1%

ne

SSČS

0,50%

7 500 Kč

WSTS

1%

30 000 Kč

Zdroj: Stavební spořitelny

Za pozornost stojí maximální výše poplatku, která se stává zásadní zejména při plánování využití vyššího úvěru ze stavebního spoření. Z cílové částky přesahující 1 mil. Kč tak klient další poplatek neplatí jen u Modré pyramidy, Buřinka a Liška mají strop u cílové částky 1,5 mil. Kč a Wüstenrot u 3 mil. Kč. Jediná Raiffeisen stavební spořitelna poplatkový strop nemá.

Poplatek za vedení účtu

Poplatky za vedení účtu se liší snad ještě méně. Navíc u stavebních spořitelen, kde je poplatek nižší, klient zaplatí za výpis. U dražších spořitelen je zpravidla výpis v ceně.

Tabulka 3: Poplatek za vedení účtu

Stavební spořitelna

Vedení účtu

ČMSS

310 Kč

MPSS

300 Kč

RSTS

360 Kč

SSČS

310 Kč

WSTS

240 Kč

Zdroj: Stavební spořitelny

Klient vždycky zaplatí poplatek za roční výpis u Modré pyramidy v ceně 19 Kč. U Wüstenrot - stavební spořitelny se klient může poplatku za výpis ve výši 30 Kč vyhnout tím, že si ho nechá zasílat elektronicky.

- jaké jsou slevy aktuální z poplatku se dočtete na Hypoindex.cz | Petr Zámečník

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články