Stočení tachometru trestným činem? AAA Auto a sdružení SOVA o to usilují

1. 9. 2010 – 21:30 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stočení tachometru trestným činem? AAA Auto a sdružení SOVA o to usilují
Nově by mohla být zavedena povinnost STK, případně i servisů zaznamenávat stav tachometru každého vozu při pravidelných prohlídkách, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přetáčení tachometrů u ojetých vozidel by mělo být trestné. Ve svém návrhu na novelu trestního zákoníku to ve středu uvedl provozovatel sítě autobazarů AAA Auto společně se Sdružením na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Podle autorů návrhu se každoročně zvyšuje počet vozů s přetočeným tachometrem. Zatímco v roce 2008 představovaly vozy s přetočeným tachometrem 34 procent všech vozů, které společnost AAA Auto odmítla vykoupit, v prvním pololetí roku 2010 se již jejich podíl vyšplhal na 43 procent.

 

TIP: Kvůli chybějící legislativě u nás jezdí stále milion aut s přetočeným tachometrem

 

„Mohlo by se jednat o poměrně jednoduchou novelizaci, která by nově zavedla trestný čin zásahu do měřicího zařízení v automobilu. Navrhujeme pro něj trest odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ uvedl generální ředitel AAA Auto Anthony James Denny. Trestná by podle něj měla být kromě samotné úpravy tachometru také příprava těchto služeb, či jejich nabízení.

 

TIP: Nejčastější podvody u ojetých automobilů a na co si dát pozor

 

Aby měla policie snadnější práci s dokazováním podvodného přetáčení tachometru, bylo by podle Dennyho dobré zaměřit se také na řešení v preventivní a civilní rovině. Například při žádosti o změnu vlastníka v evidenci vozidel by mohla být zavedena nová povinná příloha - čestné prohlášení vlastníka o stavu tachometru. Nově by také mohla být zavedena povinnost STK, případně i servisů písemně zaznamenávat stav tachometru každého vozu při pravidelných prohlídkách.

Skupina AAA AUTO je podle Dennyho ochotná spolupracovat s ministerstvem dopravy i s ministerstvem vnitra na přípravě metodiky, která by upřesnila možnosti postihu všech podvodníků s automobily.

-Jan Otava, Mediafax

Kam dál?

- Stočený tachometr má v česku přes milion automobilů

- ČOI může trestat autobazary za zkreslení dat o počtu najetých kilometrů

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články