Stovkám rodičů hrozí pokuta, nezapsali děti do školek

- Naše peníze autor: red

Úředníci začali vytvářet seznamy rodičů, kteří letos na jaře nepřivedli své pětileté ratolesti k zápisům do mateřské školky. Ty jsou totiž od letoška povinné. A rodinám tak hrozí až pětitisícová pokuta.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

A platit může opravdu hodně rodin - podle MFDNES například v Děčíně děti do školky nezapsalo 30 procent rodičů, v Mostě je to procent dvacet.

Jen ve městech a obcích, které redaktoři deníku oslovili, jsou takových dětí stovky. A jejich rodiče se tak mohou "těšit" na nepříjemný kontakt s úřady.

Radnice přitom přesně vědí, kdo zápis svých dětí do školky vynechal, protože ředitelé mateřinek mají nově k dispozici přesné seznamy dětí, které patří právě k nim.

Přesto se pokuty nemusejí bát všichni, jejichž jméno na seznamu úředníci najdou - ti totiž předpokládají, že část dětí chodí do školky mimo svou spádovou oblast, žije v zahraničí nebo se odstěhovala s rodiči do jiného města.

Ostatní rodiny ovšem mají smůlu. "Nepřihlášení dítěte je přestupek zanedbání povinné školní docházky,“ řekl deníku Petr Vinklář z magistrátu města Hradec Králové.

A rodičům-hříšníkům tak hrozí zmiňovaná pokuta, která může být ve výši až pět tisíc korun. Úředníci ovšem mohou být i shovívaví a vše vyřešit jen domluvou.

Tagy: děti pokuta skolka zápis zápis do školky

Zdroje: MF DNES