Sunny Days bude jen agenturou, na co mají klienti nárok?

30. 1. 2010 – 8:02 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sunny Days bude jen agenturou, na co mají klienti nárok?
Sunny Days nekončí, mění se jen na agenturu, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Jak mají postupovat stovky klientů, kteří si už u CK Sunny days koupili zájezdy na léto? Vrátí se jim peníze když nebyl vyhlášen úpadek? Na co mají v této situaci klienti nárok ? Situace je nestandartní tím, že CK Sunny days nevyhlásila úpadek, ale pouze transformaci z cestovní kanceláře na cestovní agenturu.


CK Sunny days prohlásila, že 31.1.2010 ukončuje činnost cestovní kanceláře a dále bude působit pouze jako cestovní agentura, jelikož jí nebylo prodlouženo pojištění proti úpadku, což znamená, že by měla bez odkladu vrátit peníze všem klientům, kteří si u ní již zakoupili zájezdy na letošní rok.

Pakliže totiž cestovní kancelář ukončí činnost, nesmí již poté realizovat ani dosud prodané zájezdy, přestože byly prodány ještě v době, kdy byla cestovní kancelář řádně pojištěna proti úpadku. Toto platí  i v případě, že se cestovní kancelář transformuje na cestovní agenturu, jelikož cestovní agentura není pojištěna proti úpadku.

Sunny Days mění typ živnosti

Pokud cestovní kancelář ukončí činnost (koncesovaná živnost) a transformuje se na cestovní agenturu (volná živnost), což je v tomto okamžiku případ CK Sunny days, tak se nejedná o krach a klienti nemají v této situaci nárok na vyplacení svých peněz z pojištění proti úpadku. Právě proto by měla v tomto případě cestovní kancelář sama neprodleně peníze za zaplacené zájezdy klientům vrátit.

Kdyby CK Sunny days peníze klientům nevyplatila, tak nezbývá, než aby klienti vymáhali svůj nárok soudně na cestovní kanceláři, jelikož mají stále platnou cestovní smlouvu a Sunny days tak musí dostát svých závazků.

Jsou i jiná řešení pro Sunny Days i klienty

Dalším řešením může být také to, že CK Sunny days může najít jinou cestovní kancelář, která by převzala závazky vůči klientům, kteří již mají zakoupené zájezdy a tato jiná cestovní kancelář uzavře s klientem
nové cestovní smlouvy, klient však musí s tímto řešením souhlasit.

Vše by se však změnilo, pokud by CK Sunny days vyhlásila sama úpadek ( krach). V tomto případě by závazky vůči klientům převzala pojišťovna a ta by klientům v zákonné lhůtě 6 měsíců vyplatila jejich peníze.

Pozor si však musí dát ti klienti, kteří mají zakoupené zájezdy s odlety do 31.1.2010 (plánovaný odlet posledního charterového letu do Egypta), tito klienti by měli řádně přijít k odletům, neboť jinak jim zájezd podle zákona bez náhrady propadne.

Do zítřka 31.1.2010 je totiž cestovní kancelář řádně pojištěna proti úpadku a je tedy ze strany klienta nutné dodržet platné cestovní smlouvy !

Cestovní kancelář SUNNY DAYS, s.r.o., zahájila svoji činnost v létě roku 1997. Většina zájezdů Sunny Days létá z Prahy, Brna, Ostravy a Pardubic. Cestovní kancelář úzce spolupracuje s největším německým touroperátorem, společností TUI, a má v České a Slovenské republice výhradní zastoupení jejích hotelových řetězců.

Kam dál?
- Autovlak do Chorvatska letos nevyjede
- Na co mají nárok zákazníci zkrachovalé cestovní kanceláře?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články