Švýcaři čechům nabídnou nové aktivně řízené pravidelné investice

20. 9. 2019 – 13:39 | nasepenize | Martin Slapnička | Diskuze:

Švýcaři čechům nabídnou nové aktivně řízené pravidelné investice
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Divize Fincentrum a Swiss Life bude rozvíjet investiční poradenství. V rámci této změny nabídli nejprve jednorázové, ale následně i pravidelné investice prostřednictvím strategií ETF Constellation, využívajících investiční signály BlackRock. Co změna přinese pro klienty i pro jejich poradce? Odpovídá Karel Šulc, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Divize Fincentrum bude klientům nabízet investiční poradenství. Co vedlo k rozhodnutí nabízet investiční poradenství místo investičního zprostředkování?

Nechtěli jsme poradce zatěžovat zbytečnou administrativou. S tím jak se vyvíjí legislativa, tak investiční poradenství již nevyžaduje zvláštní zkoušky. Je možné ho poskytovat v rámci jedné licence a pro poradce znamená jen několik informací od klienta navíc.

Od počátku září již mohou poradci poskytovat klientům radu. Navíc přinášíme nový produkt postavený na ETF fondech BlackRock. Pro jeho nabídku je investiční poradenství nezbytné.

Co investiční poradenství přináší poradcům?

Zásadní zvýšení profesní reputace u klientů a mnohem širší možnosti nabídky investičních nástrojů, právě např. investiční strategie ETF Constellation. Vede také k vyšší retenci klientů, protože ti nemusí hledat jiného investičního specialistu – veškeré služby jim poskytne náš poradce. Navíc se tím otevírají dveře k novému typu klientely, která je náročnější, ale také bonitnější.

Z mého pohledu investiční poradenství přináší poradcům jen pozitivní věci.

Proč právě ETF fondy společnosti BlackRock?

V Česku, stejně jako na celém světě, výrazně stoupá popularita nízkonákladových investičních fondů, takzvaných Exchange-Traded Funds (ETF). Největším správcem těchto fondů na světě je společnost BlackRock pod značkou iShares. My jako první na trhu nabízíme našim klientům možnost investovat do aktivně řízených strategií složených výhradně z těchto nízkonákladových iShares fondů zajištěných do české koruny.

Hovoříte o distribuci ETF – burzovně obchodovaných fondů. Nemohl by si je tedy klient koupit na burze přímo?

Samozřejmě, že si klient může ETF kupovat na burze sám. Nicméně se řídí svou vlastní strategií, která jistě nebude lepší než strategie portfolio manažerů BlackRock. Také musí nakupovat ve správný čas, musí řešit správné poměry fondů ve strategii, protože ETF nelze dělit, vystavuje se měnovému riziku a v případě nákupu malého objemu ETF jsou poplatky za nákup výrazně zatěžující položkou.

Myslím, že jsme zvolili nejlepší řešení pro běžného klienta, který se nechce věnovat každodenní správě svých prostředků a je pro něj vždy lepší se obrátit na kvalifikované poradce s unikátním produktem. Mimochodem, společnost BlackRock je správcem aktiv nejen pro individuální investory, ale i institucionální investory na úrovni vlád nebo centrálních bank. Koneckonců i Česká národní banka má část svého devizového akciového portfolia spravovanou společností BlackRock.

Klient tedy nakoupí v divizích Fincentrum nebo Swiss Life Select aktivně řízené portfolio ETF fondů?

Přesně tak. Klientovi nabízíme pět typů investičních strategií od nejkonzervativnější po nejdynamičtější, můžeme tedy, na základě jeho investičního profilu, nastavit optimální řešení. Klient zároveň dává mandát společnosti Colosseum, aby na základě „signálů“ z investičních strategií BlackRock aktivně spravovala jeho portfolio.

Jak je takováto strategie zpoplatněna?

Pro jednorázové investice máme dvě poplatková pásma 250 – 500 tis. Kč, kde jsou vstupní poplatky standardní, podle typu strategie od 1,4 % do 3 % z objemu investice. Nad 500 tis. Kč jsou poloviční, tedy 0,7 % – 1,5 %. Roční poplatky za správu závisí také na typu strategie a jsou stejné jako vstupní poplatky v pásmu nad 500 tis Kč, tedy 0,7 % – 1,5 % p.a. Což je přibližně o pětinu méně, než je na českém trhu obvyklé. Klient vedle toho hradí poplatek za měnové zajištění, který činí 0,3 % p.a.

Minimální jednorázová investice do těchto strategií je tedy 250, resp. 500 tis. Kč?

Ano, to je 40 až 80krát méně, než kolik by musel investovat při standardním asset managementu. Díky tomu má i běžný investor možnost získat produkt se špičkovou strategií za extrémně výhodných podmínek.

A během několika týdnů nabídneme i pravidelné investice ETF Constellation.

Jakou minimální výši investice očekáváte v tomto případě?

Minimální výše pravidelné investice bude 5 000 Kč měsíčně. Připravit toto řešení nebylo vůbec jednoduché, protože ETF musí být nakoupeny v celých jednotkách, nelze je dělit. Strategie má přitom v sobě okolo 15 fondů a jeden fond stojí v průměru 100 EUR.

Co přináší investiční poradenství klientům a poradcům vedle investičních strategií ETF Constellation?

Počítáme s tím, že budeme nabídku dále rozšiřovat a nebudeme mít pouze tyto strategie, které jsou záležitostí spíše větších pravidelných a jednorázových investic. Od 1. září mají poradci k dispozici speciální investiční balíčky, které připravil hlavní analytik Josef Rajdl, v průběhu podzimu také poradcům představíme investiční core/satellite strategie Swiss Life Best Solution, které již druhým rokem úspěšně nabízíme náročnějším klientům. A do budoucna možná přineseme i produkty ve spolupráci se Swiss Life Asset Management. Ale to je zatím vzdálenější cíl.

Některé další velké finančně poradenské společnosti mají vlastní investiční společnost, jedna založila i vlastní pojišťovnu. Plánuje jít Fincentrum & Swiss Life Select obdobným směrem?

Pokud bychom byli přesvědčení o tom, že je to pro naše klienty nejlepší řešení, zvážili bychom to. Vyžaduje to ale větší prostředky a také větší objemy, které se budou v těchto společnostech investovat či pojišťovat. V současnosti nejsme přesvědčeni, že je v České republice místo např. pro další pojišťovny.

Soustředíme se na naši cestu a uvidíme, jak se bude trh vyvíjet. Zatím je výhodnější se s pojišťovnami dohodnout na určité produktové úpravě než zakládat pojišťovnu vlastní.

Skupina Swiss Life nabízí i vlastní asset management, který podle vašich slov možná přinesete i do Česka. Proč to není jisté?

Swiss Life Asset Management, jako jedna ze součástí našeho holdingu, spravuje prostředky pro velké banky, pojišťovny nebo penzijní fondy. Nicméně objemy, které jsou vyžadovány pro tuto správu, jsou zatím na Českou republiku příliš vysoké. Ale bavíme se o tom.

Děkuji za rozhovor.

Zdroje:
Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články