SZPI: Všechny potraviny z Polska jsou podezřelé. Hrozí zákaz dovozu

5. 3. 2012 – 19:35 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

SZPI: Všechny potraviny z Polska jsou podezřelé. Hrozí zákaz dovozu
Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce mluvil i o dokonalejším falšování při výrobě potravin, zcela problém nevyřeší prý ani zpřísněná kontrola inspektorů. , Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Posypovou sůl mohly v Polsku do jídla přidávat tisíce firem, uvedl v pondělním vysílání Rádia Impuls ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Podle něj je v současné době pro spotřebitele každý výrobek z Polska potenciálně rizikový.

"Ten spotřebitel na to reaguje. A reaguje na to nedůvěrou k polskému výrobku, k jakémukoliv, a zcela oprávněně," řekl ve vysílání Šebesta.

Pokud podle něj Česká republika nemá informace o tom, které výrobky jsou v pořádku a v jakých konkrétních výrobnách se pracovalo s posypovou solí, je jasné, že spotřebitel vnímá každý výrobek z Polska jako potenciálně rizikový.

Inspekce kvůli kauze posypové soli v polských výrobcích už zpřísnila kontroly na hranicích.

Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce mluvil i o dokonalejším falšování při výrobě potravin, zcela problém nevyřeší prý ani zpřísněná kontrola inspektorů.

"Moc to nepomůže. To falšování je děláno už tak dokonale, kdy se to různě aromatizuje a prostě přidají se tam další některé látky, které vytvoří tu kompaktnost toho, že na ten první pocit nebo pro toho spotřebitele to nemusí být tak markantní," uzavřel Šebesta.

Potravinářská komora chce zastavit dovoz polských výrobků

Pokud Poláci nezveřejní seznam výrobců, kteří používají technickou sůl k přípravě potravin, mělo by Česko zastavit všechen dovoz, řekla v pondělí Dana Večeřová z Potravinářské komory. Organizace zároveň vyzvala k intenzivnějším kontrolám všech polských potravin.

Potravinářská komora se obává, že technickou sůl používají mlékárny, masokombináty nebo výrobci pečiva. "Existují obavy, že takto kontaminované výrobky byly dováženy i na český trh. Naprosto zásadním požadavkem by tedy mělo být zveřejnění seznamu producentů a tím pádem identifikace eventuálních dovozů do České republiky," uvedla Večeřová. Pokud se takový seznam nezveřejní, měl by se podle jejích slov zastavit dovoz všech polských potravinářských výrobků do České republiky. Dozorové orgány, tedy Státní veterinární správy a Státní zemědělská a potravinářská inspekce by měly zatím podle komory intenzivně polské produkty kontrolovat.

Komora současně vyzvala k tomu, aby lidé nakupovali české výrobky od renomovaných producentů místo dovozových "s možným velkým zdravotním rizikem".

Poláci tvrdí, že problém nepřekročil jejich státní hranice, a proto nevydali upozornění pomocí rychlého systému pro potraviny a krmiva (RASFF). Státní veterinární správa přesto odebrala vzorky polských solí, které nechala přešetřit v olomouckém Státním veterinárním ústavu. "Výsledky by měly být známé v pátek," řekl Mediafaxu mluvčí správy Josef Duben.

Další vzorky, tentokrát uzenin, odebrali veterináři i v pondělí. "V případě, že by se pochybení ukázalo, tak vydáme zprávu pomocí rychlého systému dalším členským státům," dodal mluvčí.

Podle ministerstva zemědělství už všechny dozorové orgány odebraly celkem 15 vzorků, které zkoumají. "V případě, že se prokáže, že vzorky obsahují technickou sůl, ministerstvo zemědělství nekompromisně zakročí," slíbil mluvčí ministerstva Jan Žáček.

"My máme připraveno několik věcí. Naše inspekční orgány velmi intenzivně kontrolují vybrané typy potravin, abychom zjistili, jestli k nějaké kontaminaci došlo," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ve vysílání televize Nova.

Podle něj se rezort zároveň obrací na orgány Evropské unie, aby Česku zprostředkovaly informace v případě, že by mu je polská strana nechtěla vydat. "Já se budu obracet na svého rezortního kolegu, ministra zemědělství Polska, aby nám informace o producentech takovýchto výrobků poskytl," doplnil Bendl.

O zdraví se občané podle Dubna bát nemusí, koncentrace solí v potravinách nejsou podle něj vysoké. "I tak chápeme rozhořčení Potravinářské komory," dodal.

Stínový ministr zemědělství a venkova ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek vyzval ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), aby do vyřešení solné aféry zakázal dovoz potravin z Polska.

"V případě, že polská strana nedá k dispozici seznam výrobců používajících rakovinotvornou posypovou sůl, pak je nutné, aby byl zakázán dovoz všech potravin z Polska na nezbytně nutnou dobu. Riziko pro spotřebitele je příliš vysoké. Nákupům polských surovin by se měli vyhnout i čeští zpracovatelé. Tyto potraviny jsou podle všech dostupných informací zdravotně závadné a jejich užívání může způsobit konzumentům rakovinu," uvedl Hašek ve svém pondělním prohlášení.

Vláda podle něj svými reformními kroky snižuje kvalitu potravin prodávaných v České republice: "Kvalitní potraviny prodávané českými výrobci pak nemají šanci a český trh zaplavily nekvalitní potraviny ze zahraničí. Ministr zemědělství by měl začít tuto situaci řešit, protože ohrožuje zdraví občanů České republiky."

Polský Hlavní hygienický inspektorát nařídil kontrolu tisíců firem po celé zemi, které technickou sůl mohly používat při výrobě potravin, informovala v minulém týdnu polská média.

Inspektoři navštíví až 30 tisíc pekáren, v nichž se vyrábí chléb a pečivo, chipsy, koláče a další produkty z mouky. Kontrola hygieniků se nevztahuje na producenty masa, mléčných výrobků a ryb. Ty zkontroluje veterinářský úřad.

Kontroloři zjišťují, od jakých dodavatelů firmy sůl kupovaly. Pokud v účtech objeví, že pochází od některé ze tří firem, které se do obchodu s technickou solí zapojily, sůl zabaví.

Příkaz ke kontrolám byl vydán poté, co se objevily informace o třech firmách, které prodávaly potravinářským firmám technickou sůl s tím, že to je sůl jedlá. Policie už zatkla pět lidí, kteří čelí obvinění z ohrožení lidského zdraví nebo života. Za to jim hrozí pokuta či trest vězení.

-Jan Drahorád, Filip Nachtmann, Ivan Orel, | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,520 24,640
USD 24,640 24,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články