TAMIFLU - lék proti prasečí chřipce jde na dračku

29. 4. 2009 – 16:27 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

TAMIFLU - lék proti prasečí chřipce jde na dračku
Foto: F. HOFFMANN-LA ROCHE | zdroj: NašePeníze.cz

Nový virulentní vir chřipky, která sužuje nyní zejména obyvatele Mexika a některých dalších zemí, má s prasaty společné pouze to, že zřejmě v těle prasete došlo k onomu odborníky předpokládanému posílení, či spíše zmutování, viru chřipky při využití vlastností viru chřipky lidské, ptačí a prasečí. Lidé mnohdy zbytečně vykupují zásoby léku, který pomáhá v boji proti této podobě viru - Tamiflu. Zdravotníci a odborná veřejnost však vyzývá, aby lidé tento lék nekupovali zbytečně.


- Prasečí (Mexická) chřipka, co byste měli vědět?

Odborníci upozorňují, že není třeba brát tyto léky bez potvrzených příznaků. Dokonce to může být pro někoho nebezpečné. Proto zde přinášíme pár základních informací o tomto léku, který je na předpis.

Co je Tamiflu a k čemu se používá


Tamiflu patří do skupiny léků, které se nazývají \"inhibitory neuraminidázy\". Tyto léky brání viru chřipky v jeho rozšíření uvnitř těla a tak pomáhají zmírnit symptomy, které jsou přímým následkem virové infekce nebo jim předejít.

Chřipka je infekční onemocnění vyvolané chřipkovým virem. Příznaky (symptomy) chřipky zahrnují náhlý vznik horečky (> 37,8 st. C), kašel, nosní výtok nebo zacpaný nos, bolesti hlavy, bolesti svalů a často extrémní únavu.

Tyto symptomy mohou být také často způsobeny jinou infekcí než chřipkou. Pravá chřipková infekce se vyskytuje pouze během jejích každoročních nástupů (epidemií) v době, kdy viry chřipky jsou široce rozšířeny v okolní populaci. Mimo období epidemie jsou tyto symptomy většinou vyvolány jiným druhem infekce nebo onemocnění.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Tamiflu užívat?

Neužívejte Tamiflu: jestliže jste přecitlivělý(á) (alergický(á)) na oseltamivir nebo jakoukoli další složku přípravku.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i Tamiflu nežádoucí účinky. Nejčastějšími nežádoucími účinky přípravku Tamiflu jsou nucení na zvracení, zvracení a bolest břicha. Tyto nežádoucí účinky se nejčastěji vyskytují po podání první dávky přípravku a obvykle vymizí, i když léčba pokračuje. Četnost těchto nežádoucích účinků se snižuje, pokud je lék užíván s jídlem.

Méně časté nežádoucí účinky

Velmi vzácně byly hlášeny alergické kožní reakce a poruchy funkce jater. V průběhu užívání Tamiflu byly hlášeny křeče a psychiatrické příhody jako snížené vědomí, poruchy chování, halucinace a delirium, v ojedinělých případech vedoucí k náhodnému zranění. Pacienti, zvláště pak děti a adolescenti by měli být pečlivě sledováni a při jakékoliv známce nebvyklého chování by měl být okamžitě kontaktován jejich ošetřující lékař.

Děti (ve věku 1-12 let)

Dalšími méně častými nežádoucími účinky, které také mohou být způsobeny samotným onemocněním chřipkou, jsou průjem, zánět ucha, zánět plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět horních cest dýchacích, zhoršení existujícího onemocnění astmatem, krvácení z nosu, jiná onemocnění ucha, kožní záněty, zduření lymfatických uzlin a zánět spojivek.

Dospělí a mladiství (děti ve věku 13 let a starší)

Dalšími méně častými nežádoucími účinky, které také mohou být způsobeny samotným onemocněním chřipkou, jsou nucení na zvracení, průjem, zánět horních cest dýchacích, závratě, únavnost, bolesti hlavy a poruchy spánku.

Pokud jste Vy nebo Vaše dítě často nemocní, informujte o tom lékaře. Také byste měli informovat lékaře v případě, že se symptomy chřipky zhoršují
nebo přetrvává horečka.

Jestliže zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, který není uveden v této příbalové informaci, oznamte to, prosím, lékaři nebo lékárníkovi.

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články