Test digitálních fotoaparátů: Cenou ani značkou se neřiďte

12. 7. 2010 – 11:39 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test digitálních fotoaparátů: Cenou ani značkou se neřiďte
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Mnozí nechávají koupi digitálního fotoaparátu až na poslední chvíli před dovolenou. S jeho výběrem může pomoci časopis TEST, který přináší výsledky testu 35 kompaktních digitálních fotoaparátů.

Testování přineslo hned dva zajímavé závěry.

Výsledky ukazují, že oproti minulému roku se zvýšila kvalita testovaných přístrojů. Současně také platí, že běžná kritéria výběru, jako značka, cena či rozlišení fotoaparátu, jsou údaji s malou vypovídací hodnotou.

Test 35 výrobků se zaměřil na přístroje určené především běžným uživatelům a fotografům amatérům. Hodnocena byla kvalita pořízených snímků a videa, vybavení fotoaparátů a jejich obsluha. Závěry testu ukazují, že kvalita výrobků se nedá odhadnout na základě ceny ani značky přístroje.

Redaktor časopisu TEST Václav Beneš k této skutečnosti uvádí: „V testu sice zvítězil fotoaparát s nejvyšší cenou přes 10 tisíc, ale pravidlo, že vyšší cena znamená také vyšší kvalitu, se vždy neuplatní. Mezi nejlepšími přístroji lze nalézt i fotoaparáty o polovinu levnější.“ U fotoaparátů se zjevně nedá hovořit ani o „dobrých“ a „špatných“ značkách. „Většinou jsou přístroje jedné značky zastoupeny v sekci kvalitních i těch méně kvalitních výrobků,“ dodává Beneš.

 

<%Anketa21%>

 

Překvapivé je, že ani údaj o rozlišení digitálního fotoaparátu o kvalitě snímku příliš nevypovídá. Přitom je pro mnohé stále jedním z nejdůležitějších kritérií výběru. „Rozlišení mohou uživatelé klidně ignorovat. Zejména u velmi levných přístrojů s velmi vysokým rozlišením byla prokázána nízká kvalita obrazu,“ doplňuje informaci Beneš.

Důležitým závěrem letošního testování je, že kvalita fotoaparátů oproti loňsku vzrostla. V testu z prosince 2009 totiž hodnocení „dobře“ získaly pouhé 3 fotoaparáty z 94 testovaných. „Pozitivní zjištění je, že letos bylo výrobků stejné či vyšší kvality hned pět, a to z menšího vzorku fotoaparátů,“ shrnuje výsledky Beneš.

Kam dál?

- Test: Příklepové vrtačky mají často příliš slabý výkon

- TEST: Ani drahá pračka nemusí dobře prát

- Test zaměstnaneckých benefitů: pozor při výběru poradenské firmy

- Dolce gusto, Nespresso - Dobrá, ale drahá káva z kapslí

- Apple iPad prošel v Česku spotřebitelským testem, jak dopadl?

- Test myček na nádobí: Většina myček nádobí dobře neumyje

- TEST letních pneu: pozor na nebezpečné letní pneumatiky

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články