Test letních pneumatik pro rok 2017

- Auto-moto autor: Martin Slapnička

Dvakrát do roka pro Vás publikujeme testy letních i zimních pneu od evropských motoristických klubů i spotřebitelských organizací. V současném testu ADAC bylo otestováno 31 modelů ve dvou velikostech (195/65 R15 V a 215/65 R16 H). Jen jediný model však propadl a dostal známku, nedoporučujeme.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: freeimages.com

Největší evropský autoklub ADAC a jeho partneři pro tento rok testovali 31 typů pneumatik pro vozidla kategorie SUV a středně velké vozy. U dražších modelů pak testovací technici našli na boku pneumatiky označení M+S, což by značilo, možnost využitelnosti i do zimních podmínek. Na toto však nelze dle techniků vůbec spoléhat. „Ve skutečnosti je však pryžová hmota stavěna na letní počasí a při nižších teplotách ztrácí svou elasticitu, tím způsobí problémy řidiči na sněhu a ledu. Také robustnost pneumatiky budí dojem větší přilnavosti, ale opak je pravdou“, říká vedoucí technického střediska ADAC Reinhard Kolke.

Téměř čtvrtina testovaných pneumatik obdržela čtyři hvězdičky z pěti možných. Důvodem tohoto výsledku je trvale dobrý výkon při brzdění na mokré vozovce. Dvacet jedna produktů shodně obdrželo hodnocení tří hvězdiček. Těsně před chvostem s hodnocením jen dvou hvězdiček z pěti, se umístili pneumatiky GT Radial Champiro FE (195/65 R15 V) a Michelin Latitude Tour HP (215/65 R16 H). Bohužel v tomto ohledu zcela propadla pneumatika Yokohama Geolander pro SUV (215/65 R16 H). Dle výsledků získala jen jednu hvězdičku a ADAC ji nedoporučuje.

Výsledky testu letních pneu 2017 podrobně

Test pneu 2017

Test pneu 2017

Vysvětlivky/překlady: Mittl. Preis in Euro=střední cena v Eurech, Trocken=sucho, Nass=mokro, Geräusch=hluk, Kraftstoffverbrauch=spotřeba paliva, Verschless=opotřebení, Gesamtnote=celkové hodnocení

Tagy: auto testy test pneu test pneumatik letní pneu

Zdroje: ÚAMK,ADAC