Test: Příklepové vrtačky mají často příliš slabý výkon

21. 2. 2010 – 9:18 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test: Příklepové vrtačky mají často příliš slabý výkon
Levná příklepová vrtačka vám neposlouží, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vrtačka s příklepem je nezbytným vybavením každého domácího kutila. Ceny přístrojů se pohybují od přibližně jednoho tisíce do osmi tisíc korun. Testy prokázaly, že vrtačky s cenou pod dva tisíce korun nejsou kvalitní. Mezi propadáky se ale objevily i dražší přístroje. Většina z testovaných vrtaček je příliš slabá pro vrtání do betonu.

Domácnosti v panelácích, ale i ve starší zástavbě ocení vrtačku při přivrtávání poliček, větších obrazů a své využití nalezne i v domácí dílně či na chalupě. Kvalitní vrtačka by měla mít dvourychlostní převodovku, dvě rukojeti a dostatečný výkon pro vrtání.

 

Časopis TEST otestoval 29 vrtaček s příklepem

 

Testy se zaměřily jak na výkon přístrojů při vrtání s příklepem i bez příklepu, tak i na šroubování a utahování. „Pouze šest testovaných vrtaček získalo známku „dobře“ za vrtání s příklepem, tedy například do betonu,“ říká Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Většina přístrojů je na vrtání do tvrdých materiálů příliš slabá.

Podstatnou částí testu byly zátěžové zkoušky. Zkoušela se výdrž motoru, ale i příklepového mechanismu. V těchto zkouškách pohořely levné vrtačky, u nichž často docházelo k obroušení uhlíků a k poškození motoru. Mezi vrtačkami, které nevydržely zátěžový test motoru, se objevila i dražší vrtačka Protool PDP 18.

 

<%Anketa21%>

 

Vrtačka Power Plus POW X024 selhala ve zkouškách bezpečnosti. Při pádových zkouškách došlo k odlomení části krytu a ke zpřístupnění vinutí cívky motoru, jež je pod proudem. „Pád vrtačky je nejenom na stavbě celkem běžnou věcí. Vrtačka Power Plus tak představuje riziko pro spotřebitele a jejímu nákupu by se měli vyvarovat,“ upozorňuje Václav Beneš.

Specifickým problémem trpěly testované vrtačky značky Metabo. Jejich sklíčidlo mělo příliš volné utažení a vrták se při vrtání stále povoloval a při šroubování neustále se povolující sklíčidlo práci zcela znemožňovalo. Po několika vrtáních uvolnění vrták nevratně poškodil sklíčidlo.

Test prokázal, že spoléhat se při nákupu na výrobcem deklarovaný výkon vrtačky nebo na počet otáček je nespolehlivé, neboť tyto údaje o skutečném výkonu příklepových vrtaček nevypovídají.

Kam dál?
- TEST: Ani drahá pračka nemusí dobře prát
- Test zaměstnaneckých benefitů: pozor při výběru poradenské firmy
- Jak vybrat zimní pneumatiky? Pozor na levné značky varuje TEST!
- Dolce gusto, Nespresso - Dobrá, ale drahá káva z kapslí

Kurzy

Kurzovní lístek: 12.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,410
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články