Tomio Okamura: Počet turistů v Česku stále klesá i kvůli horším službám

18. 11. 2009 – 11:12 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Tomio Okamura: Počet turistů v Česku stále klesá i kvůli horším službám
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Počet zahraničních turistů do České republiky poklesl za prvních devět měsíců ( leden-září) letošního roku o závratných 11 %. Za prvních devět měsíců letošního roku navštívilo Českou republiku 4,69 mil. zahraničních turistů, zatímco vloni to bylo za stejné období 5,26 mil. zahraničních turistů !


Krize se projevuje také na českých ubytovacích zařízeních. \"Vytíženost pokojů letos dosahuje pouze 47,3 % , přičemž za hranici rentability je naší Asociaci považována vytíženost 40%.\" Uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Mnoho českých ubytovacích zařízení má tak existenční problémy a propustili mnoho zaměstnanců nebo jsou na prodej.

- Nejvíce turistů na světě jezdí do Francie. Česká republika je až 36. na světě
- Pojištění: Pojistit lze i hezké počasí na dovolené
- Hotely a restaurace: Do Česka jezdí méně turistů, proto zlevňujeme a propouštíme

Krize postihuje i další oblasti cestovního ruchu. Autobusové firmy prodávají autobusy, incomingové cestovní agentury a restaurace v turistických centrech propustily přebytečné zaměstnance a neberou žádné brigádníky, pracovníky museli propouštět i obchody se suvenýry. Prakticky všichni pracovníci v cestovním ruchu jsou letos vesměs bez prémií a bonusů.

Pokles cestování po tuzemsku zaznamenávají letos i čeští turisté.

Zatímco vloni cestovalo za prvních devět měsíců loňského roku po Čechách 5,05 mil. českých turistů, tak letos je to za stejné období pouze 4,96 mil. českých turistů, což znamená meziroční pokles o 2%. Nepotvrdila se tak teorie, že kvůli krizi budou Češi více trávit dovolené v tuzemsku než v zahraničí. Poklesy totiž letos zaznamenaly z pohledu českých turistů jak zahraniční, tak i tuzemské pobyty.  

Podle nejnovějších údajů Světové turistické organizace (UNWTO) zaznamela letos Evropa za prvních devět měsíců letošního roku meziroční pokles počtu zahraničních turistů o 8 %. Naše země je tak ohledně poklesů celoročně horší než je evropský průměr.

Z celosvětového hlediska činí letos pokles počtu zahraničních turistů  na celém světě v průměru minus 6,7 %.  Světová turistická organizace ( UNWTO) však již vidí letos postupné zlepšování situace a proto odhaduje, že celkový meziroční pokles počtu zahraničních turistů bude za celý letošní rok na celém světě  pouze o 5%.

Důvody našeho většího poklesu počtu zahraničních turistů než je průměr Evropy jsou podle AČCKA zcela zřejmé. Důvodem poklesů tak podle asociace není evidentně jen současná ekonomická krize a tím nechuť lidí utrácet za cestování, ale navíc také trvalé neřešení notoricky známých problémů ( taxi, kapsáři, směnárny, bezpečnost apod.), o kterých se píše ve všech průvodcích o České republice a chybějící turistická infrastruktura v mimopražských regionech ( gastronomické speciality, vhodná ubytovací zařízení apod.), což je brzdou  v případě tzv. druhých návštěv především západoevropských turistů.

Trvalé neřešení těchto problémů a zcela chybějící funkční koncepce rozvoje cestovního ruchu na státní a regionální úrovni způsobila  naší nepřipravenost.  Krize nás tak  v cestovním ruchu postihuje mnohem více než okolní země.

Cestovní ruch v České republice tak letos zaznamenává jeden z největších meziročních poklesů od roku 1989, který se dá z hlediska výše poklesů příjezdů zahraničních turistů srovnat jen s  teroristickým útokem na \"dvojčata\" v New Yorku v roce 2001 a povodněmi v roce 2002. Nejvíce zahraničních turistů k nám z celoročního hlediska stále jezdí z Německa, Polska,  Itálie, Velké Británie, Ruska a USA.

\"Pro srovnání uvádím, že za celý loňský rok, tedy před krizí, cestovalo na celém světě 924 mil. zahraničních turistů, což znamenalo 2% meziroční nárust. Nejvíce zahraničních turistů na světě vloni navštívilo Francii ( 79 mil.), na druhém místě je USA ( 60,8 mil.) a třetí je Španělsko ( 57,4 mil.). Českou republiku navštívilo vloni  6,7 mil.  zahraničních turistů, což znamená až 36.místo na světě.\" Dodal Okamura.

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články