Transparency International: Financování politických stran se musí zprůhlednit

4. 1. 2011 – 13:04 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Transparency International: Financování politických stran se musí zprůhlednit
Za pozitivní ve vládním boji proti korupci TIC označila zvýšení počtu odhalených případů korupce na komunální úrovni | zdroj: NašePeníze.cz

Zprůhlednit financování politických stran či otevřená personální politika ve státní správě jsou systémové kroky, které mají zabránit opakování situace, k níž došlo na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Rady v boji proti korupci představila v úterý Transparency International ČR (TIC).

"Kauza spojená se SFŽP nabídla nečekanou příležitost, aby politická reprezentace vyslala veřejnosti jasný signál, že podezření na korupci nebudou tolerována, i když se týkají nejvyšší politické úrovně," konstatoval Václav Láska z TIC. Reakce prezidenta, premiéra a řady čelních politiků na kauzu SFŽP však podle něj vyslala signál přesně opačný.

 

TIP: Politické strany loni přišly státní rozpočet na více než miliardu, nejvíce ČSSD

 

Za zásadní označil problematiku financování politických stran. To je velmi neprůhledné. "Jejich výdaje neodpovídají tomu, co legálně získaly," upozornil. Vyzval proto všechny ´whistleblowery´ (oznamovatele zevnitř státní správy o korupčním jednání nebo jiné osoby, které jsou bezprostředními svědky korupčního jednání a jsou schopny předložit relevantní důkazy), aby se obraceli na TIC. Připomněl, že v aféře SFŽP státní aparát nepodpořil statečného státního úředníka, který na korupci upozornil.

V rámci boje proti korupci - a aby se tato blamáž neopakovala - představil ředitel TIC David Ondráčka několik kroků. Prvním z nich je tedy zprůhlednit financování politických stran, a to například zvýšením transparentnosti kontroly financování stran, které by se mohlo dosáhnout provedením auditu nezávislým auditorem.

"Dále požadujeme změnu dnešního nefunkčního systému kontroly výročních zpráv a seznamu darovacích smluv," dodal. Připomněl, že se v současné době odevzdávají Poslanecké sněmovně a nezávislá kontrola tak zcela chybí. "Zároveň navrhujeme, aby strany měly povinnost zřídit a vést tzv. transparentní účty, kde jsou vidět veškeré pohyby peněz," upřesnil. Za zvážení také podle něj stojí zavést finanční limity na výdaje volebních kampaní a zamyslet se nad způsobem kontroly tohoto pravidla.

Naopak za pozitivní ve vládním boji proti korupci TIC označila zvýšení počtu odhalených případů korupce na komunální úrovni (Kolín, Brno, Znojmo) či zahájení očistných kroků na ministerstvu obrany nebo vyvozování osobní odpovědnosti za špatné hospodaření na ministerstvu kultury a dopravy.

-Denisa Čermáková,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,420
USD 22,460 22,640
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články