"Třináctý důchod" je opět ve hře

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

Třináctý důchod ve formě jednorázového příspěvku pro penzisty je opět ve hře. Pokud chcete jásat, je to předčasné. Jedná se totiž o mimořádný příspěvek tisíc korun namísto původních 600 korun, které byly navrženy původně.

Sněmovní sociální výbor schválil pro příští rok jednorázový příspěvek k důchodu ve výši tisíc korun. Bez příspěvku by se podle zákonných pravidel důchodcům penze v příštím roce zvýšila pouze o 40 korun.  

Původní návrh vlády počítal s příspěvkem 600 korun v letošním prosinci. Opozice návrh zablokovala. Následně koalice navrhla vyplatit 900 korun v únoru příštího roku. Sněmovní výbor jednal také o výplatě 1 200 korun. Tento návrh by chtěl zpravodaj Miroslav Opálka předložit ještě ve druhém sněmovním čtení.

Návrh státního rozpočtu počítá s výdaji na důchod ve výši 393,01 miliardy korun. Podle České správy sociálního zabezpečení byl na konci loňského roku 2,86 milionu lidí s důchodem starobním, invalidním a pozůstalostním. Starobní důchod pobíralo 2,36 milionu lidí. Do poloviny letošního roku jejich počet vzrostl o sedm tisíc a průměrný starobní důchod činil 11 316 korun.  

 

Tagy: důchod peníze penze příspěvek třináctý důchod

Zdroje: E15