Učitelé dostanou od ledna přidáno, někteří i přes sedm tisíc

15. 11. 2010 – 8:50 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Učitelé dostanou od ledna přidáno, někteří i přes sedm tisíc
Také proto se učitelé nebudou hromadně přidávat ke stávce 8. prosince, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Učitelé budou od ledna vydělávat více, jako jediným zaměstnancům veřejného sektoru se jich nedotknou škrty v platech státních zaměstnanců. Od ledna jim naopak platy vzrostou, píší v pondělním vydání Hospodářské noviny.

Nejvíce, až o několik tisíc měsíčně, si polepší mladí kvalifikovaní pedagogové. Vyšší plat bude mít ale naprostá většina učitelů a polepší si dokonce i řada těch nekvalifikovaných. Vyplývá to z nařízení vlády, které mají Hospodářské noviny k dispozici. To je nyní v připomínkovém řízení a ministři by ho měli schvalovat koncem měsíce.

 

TIP: Jaká je průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz najdete zde.

 

Hospodářské noviny spočítaly, že nejvíce si podle nových tabulek polepší učitelé v mateřské škole, musí ale mít bakalářský titul. Těm začínajícím se oproti současnosti tarifní plat zvýší téměř o 7500 korun. Jejich kolegové na základní škole dostanou při nástupu o téměř 5500 korun hrubého více a na střední škole o více než čtyři tisíce korun. Podmínkou ale je, že mají vysokoškolské vzdělání, a to ještě takové, které pro daný stupeň školy předepisuje zákon.

 

<%Anketa129%>

 

Nový systém odměňování zvýhodňuje začínající učitele, které chce ministerstvo ve školách udržet. Ti starší se mohou těšit spíše na stokoruny než tisíce měsíčně. Učitelům základní nebo střední školy s praxí 28 let se tarifní plat zvýší o 1180 korun měsíčně, s praxí více než 32 let si polepší o 300 korun.

Také proto se učitelé nebudou hromadně přidávat ke stávce 8. prosince. „Jestli aktivně podpoří své stávkující kolegy v nepedagogických profesích a solidárně se zúčastní, záleží jen na nich,“ řekl Hospodářským novinám předseda školských odborů František Dobšík. Například správcům, ekonomkám nebo školníkům se škrty nevyhnou. Na jejich platy dostanou školy v příštím roce o 10 procent méně.

-Zdenek Michora,Mediafax

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

- Euroúředníkům i přes světové úspory platy v příštím roce porostou

- Politici si snížili platy, jen soudci mají částečnou výjimku

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články