Učitelé dostanou od ledna přidáno, někteří i přes sedm tisíc

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Učitelé budou od ledna vydělávat více, jako jediným zaměstnancům veřejného sektoru se jich nedotknou škrty v platech státních zaměstnanců. Od ledna jim naopak platy vzrostou, píší v pondělním vydání Hospodářské noviny.

Také proto se učitelé nebudou hromadně přidávat ke stávce 8. prosince, Foto: SXC

Také proto se učitelé nebudou hromadně přidávat ke stávce 8. prosince, Foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Nejvíce, až o několik tisíc měsíčně, si polepší mladí kvalifikovaní pedagogové. Vyšší plat bude mít ale naprostá většina učitelů a polepší si dokonce i řada těch nekvalifikovaných. Vyplývá to z nařízení vlády, které mají Hospodářské noviny k dispozici. To je nyní v připomínkovém řízení a ministři by ho měli schvalovat koncem měsíce.

 

TIP: Jaká je průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz najdete zde.

 

Hospodářské noviny spočítaly, že nejvíce si podle nových tabulek polepší učitelé v mateřské škole, musí ale mít bakalářský titul. Těm začínajícím se oproti současnosti tarifní plat zvýší téměř o 7500 korun. Jejich kolegové na základní škole dostanou při nástupu o téměř 5500 korun hrubého více a na střední škole o více než čtyři tisíce korun. Podmínkou ale je, že mají vysokoškolské vzdělání, a to ještě takové, které pro daný stupeň školy předepisuje zákon.

 

<%Anketa129%>

 

Nový systém odměňování zvýhodňuje začínající učitele, které chce ministerstvo ve školách udržet. Ti starší se mohou těšit spíše na stokoruny než tisíce měsíčně. Učitelům základní nebo střední školy s praxí 28 let se tarifní plat zvýší o 1180 korun měsíčně, s praxí více než 32 let si polepší o 300 korun.

Také proto se učitelé nebudou hromadně přidávat ke stávce 8. prosince. „Jestli aktivně podpoří své stávkující kolegy v nepedagogických profesích a solidárně se zúčastní, záleží jen na nich,“ řekl Hospodářským novinám předseda školských odborů František Dobšík. Například správcům, ekonomkám nebo školníkům se škrty nevyhnou. Na jejich platy dostanou školy v příštím roce o 10 procent méně.

-Zdenek Michora,Mediafax

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

- Euroúředníkům i přes světové úspory platy v příštím roce porostou

- Politici si snížili platy, jen soudci mají částečnou výjimku

Tagy: peníze mzda Plat učitele plat ve školství učitelů