Učitelům se zvýší platy, ministerstvo jim rozdělí čtyři miliardy

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Ministr školství Josef Dobeš (VV) zvýší příští rok učitelům platy, celkem na navýšení půjdou čtyři miliardy korun. Podpořit chceme zejména zkušenější učitele s větší praxí, informoval ve středu novináře Dobeš.

Novinkou je pak i to, že ředitelé škol mohou podle vlastního uvážení zařadit učitele do platové třídy bez ohledu na délku odučených let, Foto:SXC

Novinkou je pak i to, že ředitelé škol mohou podle vlastního uvážení zařadit učitele do platové třídy bez ohledu na délku odučených let, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

K navýšení platů dojde formou změny tarifů: 3,56 miliardy korun půjde do platových tarifů učitelů veřejných mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Zbytek peněz pak směřuje do škol soukromých a církevních.

Učitelé by si měsíčně podle ministra měli polepšit o 100 až 1500 korun. "S tím, že vyšší částku dostanou déle sloužící pedagogové," řekl Dobeš.

Středová částka by se podle něj měla pohybovat někde okolo 750 korun navíc.

Ministerstvo navíc v souvislosti s tímto krokem připravuje i další. Tím prvním je návrh na sloučení dvou tabulek kvalifikovaných a nekvalifikovaných pedagogů do jedné. "Rozdíl bude nově určen zařazením do platové třídy - kvalifikovaní učitelé budou v té vyšší, a tím pádem dostanou více peněz," vysvětlil Dobeš.

Novinkou je pak i to, že ředitelé škol mohou podle vlastního uvážení zařadit učitele do platové třídy bez ohledu na délku odučených let. Učitel by tak mohl dosáhnout na lepší plat i bez potřebného počtu let praxe.

"Zároveň s touto novinkou ale pošlu ředitelům do škol metodický pokyn, aby tuto možnost využívali jen v ojedinělých případech," řekl Dobeš. Dodal, že tento dopis bude spíše formalitou, protože po zkušenostech s obdobnou změnou u nepedagogických pracovníků ví, že ředitelé tohoto postupu nezneužívají.

-Zuzana Fojčíková | MED

Tagy: růst práce peníze učitelé školství platy mzda