Úprava datových schránek spolkne 150 milionů korun - bez výběrového řízení

15. 11. 2011 – 18:51 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úprava datových schránek spolkne 150 milionů korun - bez výběrového řízení
Cena úpravy byla stanovena na základě informativní nabídky České pošty, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Prakticky bez výběrového řízení nejspíš dostane Česká pošta 150 milionů korun ze státního rozpočtu na úpravu informačního systému datových schránek. Žádost ministerstva vnitra, která souvisí s novou legislativou a změnou Portálu veřejné správu (PVS), posoudí ve středu Nečasův kabinet.

Ministr vnitra Jan Kubice (nestr.) ve zprávě pro vládu uvedl, že nadlimitní veřejná zakázka za zhruba 150 milionů korun včetně DPH bude zadána v jednacím řízení bez uveřejnění. Zdůvodnil to faktem, že jediným držitelem nezbytné poštovní licence je pouze Česká pošta a právě ona na peníze dosáhne.

Šéf rezortu vnitra také přiblížil, jak uvedená částka vznikla. "Hodnota byla stanovena na základě informativní nabídky provozovatele Informačního systému datových schránek (ISDS), České pošty," konstatoval Kubice. Státní podnik si tak sám určil, kolik peněz má na úpravu datových schránek – a prakticky bez výběrového řízení – dostat. Prostředky mají jít ze státního rozpočtu, konkrétně z kapitoly všeobecná pokladniční správa.

"Předmětem veřejné zakázky je zejména zajištění změn služeb ISDS vyžadovaných novelou zákona o informačních systémech veřejné správy a zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů," přiblížil materiál účel prostředků. Připomněl přitom, že normy začnou účinkovat už od 29. listopadu. "Proto je nezbytné, aby ministerstvo v roli správce ISDS i PVS bez prodlení zahájilo formální kroky k zajištění potřebných úprav, které je nutné dokončit před datem účinnosti novel," dodal rezort.

"Nová ustanovení uvedených zákonů zavádí povinnost ministerstva vnitra publikovat seznam datových schránek, mění vztah datových schránek a PVS, umožňuje přihlašování za pomoci elektronických dokladů a zavádí nové přístupové rozhraní pro provozovatele internetových služeb," přiblížil pro agenturu Mediafax Jiří Korbel z tiskového oddělení rezortu.

Součástí předmětu zakázky je podle Korbela příprava pro napojení datových schránek a seznamu orgánů veřejné moci na základní registry, a to zase souvisí se startem základních registrů od 1. července 2012.

Peníze potřebné na celý provoz datových schránek vláda schválila už 10. srpna letošního roku.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články