Úřady porušují zákon, když zkoumají majetkové poměry zdravotně postižených

19. 1. 2011 – 9:16 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úřady porušují zákon, když zkoumají majetkové poměry zdravotně postižených
České úřady si mylně vykládají ustanovení zákona o sociálním zabezpečení, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Úřady, které zkoumají majetkové poměry těžce zdravotně postižených lidí, jež žádají o příspěvek na opatření zvláštní zdravotní pomůcky, porušují zákon.

Agentuře Mediafax to ve středu řekl ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že české úřady si mylně vykládají ustanovení zákona o sociálním zabezpečení.

"Zákon takový postup úřadů neumožňuje a to ani v takovém případě, že by žadatel o pomůcku podepsal souhlas se zjišťováním osobních údajů," řekl Varvařovský.

 

TIP: Úřady práce odmítají vyplácet lidem podporu i když nedostali odstupné

 

Ombudsman zdůraznil, že české úřady chybně interpretují ustanovení zákona o sociálním zabezpečení. "Sociální péčí zajišťuje stát pomoc občanům, jejichž životní potřeby nejsou dostatečně zabezpečeny příjmy z pracovní činnosti, dávkami důchodového nebo nemocenského zabezpečení, popřípadě jinými příjmy, a občanům, kteří ji potřebují vzhledem ke zdravotnímu stavu nebo věku, anebo kteří bez pomoci společnosti nemohou překonat obtížnou situaci nebo nepříznivé životní poměry," citoval ombudsman zákon.

Podle Varvařovského je zřejmé, že ustanovení zákona odděluje dvě rovnocenné skupiny občanů, kteří mohou o pomoc státu žádat. "Spojka a v textu rozhodně neoznačuje kumulaci podmínek a nepředpokládá, že o pomůcky mohou žádat pouze lidé nemajetní," řekl ombudsman.

Pokud by výše majetku invalidy měla být podmínkou pro přiznání zvláštního příspěvku na pomůcku, bylo by to v zákoně jasně uvedeno, podobně, jako je tomu například u dávek pomoci v hmotné nouzi. V takovém případě by však právní předpis stanovil i jasná kritéria k vyhodnocování majetku pro účely správního rozhodnutí.

"Tyto dávky stát dává nikoliv z hlediska chudoby, ale protože ten který konkrétní člověk má nikoliv zanedbatelný hendikep a stát mu dává příspěvek na jeho zmírnění," zdůraznil Varvařovský.

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články