Úrokové sazby hypoték klesají, banky se přetahují o nové klienty

5. 12. 2011 – 9:08 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úrokové sazby hypoték klesají, banky se přetahují o nové klienty
Přetahování bank o nové klienty pokračovalo i na podzim, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pokles úrokových sazeb hypoték na podzim pokračuje. Podle aktuálních statistik dostupnosti bydlení klesla průměrná nabídková úroková sazba 70procentních hypoték s pětiletou fixací na 3,68 procenta, uvedl server Realitymorava.

"Pokles čeká i souhrnný Hypoindex," uvedl Libor Ostatek z Realitymorava.

Přetahování bank o nové klienty pokračovalo i na podzim. Úrokové sazby během října a listopadu snížila více než polovina poskytovatelů hypoték. Není proto překvapením, že průměrná nabídková sazba hypoték s pětiletou fixací a poměrem mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru do sedmdesáti procent poklesla z 3,88 v říjnu na 3,68 procenta v listopadu. Tím se výrazně přiblížila historickému minimu Hypoindexu z července 2005. Tehdy průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték klesla na úroveň 3,62 procenta.

K meziměsíčním poklesům nabídkových úrokových sazeb hypoték došlo i v dalších sledovaných variantách. U 85procentních hypoték sazby klesly z 4,01 procenta na 3,79 procenta.

"Nízké úrokové sazby a stagnace cen nemovitostí a příjmů v kombinaci s klesajícími úrokovými sazbami hypoték znamenají nárůst dostupnosti bydlení. Vzhledem k očekávanému zbrzdění poklesu sazeb bude pro dostupnost bydlení v dalších měsících rozhodující především vývoj cen bytů. Pro spotřebitele je současné období vhodné k pořízení vlastního bydlení, neboť dostupnost je nejlepší za posledních několik let," soudí Ostatek.

-Ondrej Fér | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,110 23,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články