Úrokové sazby hypoték klesly na 3,68 procenta

20. 6. 2012 – 20:40 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úrokové sazby hypoték klesly na 3,68 procenta
Mezi poskytovatele hypotečních úvěrů brzy přibude další nováček. AXA Bank bude nově poskytovat i hypotéky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v ČR v květnu znovu poklesly, průměrná úroková sazba se v květnu dostala na 3,68 procenta z dubnových 3,7 procenta. Vyplývá to z aktuálního ukazatele Fincentrum Hypoindex, zveřejněného ve středu.

Různé slevové akce bank a nízké úrokové sazby přilákaly do bank skoro o tisíc zájemců o hypoteční úvěr víc, než tomu bylo v dubnu. V pátém měsíci letošního roku si hypotéku sjednalo 6 309 klientů.

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů znovu pokořil desetimiliardovou hranici, když vystoupal na 10,7 miliardy korun.

TIP: Spočítejte si výši hypotéky - Kalkulačka pro hypoteční úvěr

"Většina bank ponechala v květnu oproti předchozímu měsíci sazby na stejných úrovních, korekci předchozího růstu sazeb banky provedly teprve začátkem června. Mírný pokles Fincentrum hypoindexu tak souvisí s vyšší preferencí levnějších fixací ze strany klientů. Variabilita sazeb mezi jednotlivými bankami je velmi nízká, žádná z bank neriskovala sazby výrazně zvýšit, ani se žádná nehrne do dalšího snižování. Zatím banky v květnu neměly důvod nic měnit – objemy hypotečních úvěrů byly nadále vysoké a po měsíční přestávce opět překonaly desetimiliardovou hranici," poznamenal vedoucí analytik Fincentrum Hypoindex Josef Rajdl.

Hypoteční úvěry s variabilními sazbami jsou podle něj stále oblíbenější než jednoleté fixace. "Variabilní sazby se ale mohou brzo změnit. Podle České národní banky, pokud bude Evropa v depresi, tak podle alternativního scénáře 3M PRIBOR nejprve výrazně vzroste a pak poklesne. V případě, že ke krizi nedojde, tak 3M PRIBOR poklesne a pak vzroste. Tím pádem by také mohlo dojít ke změně 1M PRIBOR, který ovlivňuje hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Úroky pravděpodobně nebudou stabilní, jako tomu bylo dosud," odhaduje další vývoj analytik Rajdl.

Ze zprávy o finanční stabilitě České národní banky vyplývá, že na trhu s nemovitostmi existuje stále riziko směrem dolů. Přitom ukazatele udržitelnosti cen nemovitostí se v roce 2011 dále zlepšovaly především na základě poklesu cen. Podle ČNB rizikem ve směru nižších cen ale zůstávají vedle zhoršené příjmové situace českých domácností také možné nucené prodeje bytů, které jsou zástavami úvěrů.

Zajímavou zprávu před nedávnem přineslo Ministerstvo pro místní rozvoj. Hypoteční banka podle něj ztratila své dlouholeté prvenství na hypotečním trhu. V letošním roce je jedničkou Česká spořitelna. Česká spořitelna poskytla v prvním čtvrtletí letošního roku 5 600 hypoték v objemu 9,8 miliardy korun. Podle statistik Ministerstva pro místní rozvoj tak dosahuje tržního podílu 34,4 procenta a je letošní největší hypoteční bankou.

Hypoteční banka nabízí do konce letních prázdnin sjednání hypotéky s progresivním a hypotéky s degresivním splácením bez poplatku za sjednání hypotečního úvěru. Služby degresivní (klesající) a progresivní (rostoucí) splátky jsou součástí balíčků "Hypotéka pro manažery" a "Hypotéka pro absolventy". Sjednání hypotéky s klesající či rostoucí splátkou je zdarma při uzavření smlouvy do 31. srpna 2012.

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články