Úrokové sazby u hypoték klesají už jedenáct měsíců, kde se zadlužit?

17. 6. 2010 – 0:01 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úrokové sazby u hypoték klesají už jedenáct měsíců, kde se zadlužit?
Průměrná úroková sazba již jedenáct měsíců v řadě vykazuje klesající trend , Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pokles úrokových sazeb nebere konce! Souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX se během jednoho měsíce propadl téměř o dvě desetiny procentního bodu.

Průměrná úroková sazba hypoték s pětiletou fixací klesla dokonce až na úroveň 5,08 %. Poprvé od začátku letošního roku také došlo k meziročnímu nárůstu objemu sjednaných hypoték.

Klientům, kterým se blíží doba refixace úvěru, ale i těm, kteří zvažují pořízení nového bydlení na úvěr, to může znít jako rajská hudba. Průměrná úroková sazba již jedenáct měsíců v řadě vykazuje klesající trend a navíc v posledních měsících se tempo poklesu dramaticky zrychluje. Naposledy v květnu klesla hodnota souhrnného FINCENTRUM HYPOINDEXu meziměsíčně o neuvěřitelných 0,22 procentního bodu na 5,12 %.

 

TIP: Hypoteční kalkulačka

 

K poklesu úrokových sazeb došlo ve všech sledovaných fixačních variantách, nicméně největší korekci zaznamenaly hypotéky s jednoletou a pětiletou fixací, u nichž průměrná úroková sazba klesla meziměsíčně o 20, resp. 21 bazických bodů. Konkrétně u pětiletých fixací to znamená, že se banky dostaly na úroveň 5,08 %! V meziměsíčním srovnání tento posun znamená u 2milionové hypotéky s 10letou splatností snížení měsíční splátky o 223 Kč.

Graf 1: Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték - květen 2010 

Zdroj:
FINCENTRUM HYPOINDEX
 

 

„Pokles hodnoty Fincentrum Hypoindexu byl způsoben snížením úrokových sazeb napříč fixacemi. Mírný protichůdný efekt měla změna struktury v jednotkách procent ve prospěch dražších tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých,“ komentuje aktuální vývoj Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
 
„Ačkoliv nejvýrazněji oproti minulému měsíci poklesly jednoleté fixace , pokles Fincentrum Hypoindexu byl zapříčiněn především snížením sazeb pětiletých fixací, přibližně poloviční vliv oproti pětiletým mělo snížení sazeb tříletých fixací. Snížení sazeb jednoletých fixací mělo relativně zanedbatelný efekt na hodnotu celkového Fincentrum Hypoindexu, protože jednoleté fixace netvoří ani 10 % poskytnutých hypotečních úvěrů a jsou stále nejdražšími ze sledovaných fixací,“ dodal Josef Rajdl.
 
 
<%Anketa7%>
 

Poprvé jsou na tom banky meziročně lépe

 

Hypoteční banky v květnu poskytly v celkovém úhrnu 4253 hypoték v objemu 7,121 miliard korun. V porovnání s předchozím měsícem to znamená o 425 úvěrů a 730 milionů korun více. Poprvé v tomto roce také vzrostl počet a objem poskytnutých hypoték v meziročním srovnání. Oproti květnu 2009 banky poskytly o 3,6 % úvěrů více a celkový objem vzrostl o 4,7 %.

Klienti, kteří uzavřeli úvěrovou smlouvu v letošním květnu, projevili již tradičně největší zájem o úvěry s dobou fixace úrokové sazby na 5 let (51,6 %). Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s 3letou fixací (35,6 %). Nejkratší možné fixaci dalo přednost 6,7 % klientů a zbývajících 6,1 % procenta připadá na všechny zbývající fixace.

Průměrná částka poskytnuté hypotéky v květnu meziměsíčně nepatrně vzrostla na 1 674 294 korun, nicméně z dlouhodobého hlediska tento ukazatel spíše stagnuje v pásmu mezi 1,6 a 1,7 milionu korun. V loňském roce ve stejném období činila průměrná výše úvěru 1,657 milionu korun.

 

Kde lze aktuálně ušetřit?

 

Od začátku května do dnešního dne docházelo k dalšímu výraznému snižování úrokových sazeb u většiny tuzemských poskytovatelů. Úplný přehled nabídkových úrokových sazeb, včetně jejich pohybů v uplynulých týdnech, naleznete v článku „Banky pokračují ve snižování úrokových sazeb“.

Česká spořitelna nyní nabízí svým klientům pojištění proti neschopnosti splácet na 12 měsíců zdarma. Podmínkou je sjednání Zvýhodněné Ideální hypotéky do konce letošního července. Nabídka se vztahuje na všechny varianty pojištění.

 

Novinky na hypotečním trhu

 

Hypoteční banka nejen vylepšila design své „Hypotéky po webu“, ale rozšířila také účelovost jejího  využití. Nyní si klient nově může prostřednictvím internetu zažádat také o hypotéku na rekreační objekt, případně refinancovat stávající úvěr. V porovnání se standardní nabídkou Hypoteční banky je výhodou Hypotéky po webu nulový poplatek za zpracování úvěru.

mBank představila svou mHypotéku Light, u které marketingově zvýrazňuje úrokovou sazbu 3,7 %. V podstatě se však nejde o žádnou závratnou novinku, v případě mHypotéky Light se jedná o úvěr v částce odpovídající 50 % hodnoty zastavené nemovitosti (LTV), přičemž úroková sazba není nijak fixována – jedná se o tzv. variabilní úrokovou sazbu.    

Tabulka 1: Souhrnná data za měsíc duben 2010


Doba fixace úrokové sazby

Všechny fixace

1 rok

3 roky

5 let

Fincentrum Hypoindex

5,12%

5,32%

5,13%

5,08%

Změna oproti minulému měsíci (b. p.)

-17

-21

-14

-20

Průměrná výše hypotéky (tis. Kč)

1674

1896

1825

1540

Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč)

6664

6775

6672

6645

Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč)

7969

8073

7976

7950

Účelovost úvěrů:

 

 

 

 

Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů

60%

65%

49%

55%

Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů

23%

22%

27%

24%

Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů

17%

13%

24%

21%

 

-Luboš Svačina, Hypoindex.cz

Kam dál?

- Offsetová hypotéka: Chcete spořit s hypotékou? Žádný problém!

- Chcete nemovitost v zahraničí? S českou hypotékou nepočítejte

- Kolik skutečně stojí vyřízení hypotéky?

- Je možné s mateřskou žádat o hypotéku?

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články