Úrokové sazby u hypoték někde klesají, jinde rostou. Kde vybrat?

4. 10. 2015 – 15:21 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úrokové sazby u hypoték někde klesají, jinde rostou. Kde vybrat?
Zatímco lidé refinancující hypotéku a jiné zajištěné závazky jásají, střadatelé tiše zoufají. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Úrokové sazby hypotečních úvěrů se s nadcházejícím podzimem příliš nezměnily. Sazby zlevnila pouze jediná banka. Česká spořitelna zdražila všechny sledované fixace. A klidné vody hypotečního trhu rozvířila částečně i ČSOB. Jak zareagují ostatní banky?

Česká spořitelna již 1. září oznámila zdražení úrokové sazby pětiletých fixací hypotečních úvěrů z 1,99 procenta na 2,09 procenta připravené na 7. září. Česká spořitelna ale zvýšila úrokové sazby také jednoleté fixace a tříleté fixace.

O žádné závratné zdražování zatím ale ještě nejde, sazby vzrostly pouze o 0,1 procentního bodu. Hypoteční úvěr s fixací na jeden rok tak pořídíte u Spořitelny s úrokovou sazbou od 3,19 procenta a s fixací na tři roky od 2,29 procenta.

ČSOB si pohrává s tříletou fixací

ČSOB provádí kosmetické úpravy tříleté fixace již několik měsíců. Úrokovou sazbu posouvá směrem nahoru a dolů o desetinu procentního bodu. V červenci zdražila tříletou fixaci o 0,1 procentního bodu na 2,59 procenta. V srpnu se vrátila úroková sazba tříleté fixace na 2,49 procenta, aby od října opět vzrostla o 0,1 procentního bodu na 2,59 procenta.

Komerční banka zvýšila úrokové sazby tříletých a pětiletých fixací hypoték již v létě. Od té doby zůstává v pozadí a zřejmě vyčkává na reakce svých konkurentů.

Zlevňování již není v módě

Snižování úrokových sazeb již na trhu hypoték příliš neletí. Jako jediná zlevnila úrokové sazby Expobank. Jednalo se ale o zlevnění spíše nepatrné. Fixace na tři a pět let snížila Expobank o 0,02 procentního bodu. Tříleté fixace nabízí od 2,94 procenta a pětileté od 3,03 procenta.

Prostor ke snižování úrokových sazeb u tříletých a pětiletých fixací Expobank ale pořád ještě má. Se sazbou kolem tří procent je stále nejdražší bankou na hypotečním trhu.

Výraznější zdražení se tedy s příchodem podzimu prozatím nedostavilo. Většina bank zřejmě vyčkává, jaký bude další krok velkých hypotečních hráčů, kteří dosud zvýšili úrokové sazby jen minimálně. Růstu úrokových sazeb se již zřejmě nevyhneme.

Pozvolné zvyšování úrokových sazeb se projevilo i na průměrné úrokové sazbě měřené Fincentrum Hypoindexem, která v srpnu vzrostla na 2,11 procenta. Nepatrný růst sazeb zatím nic nemění na tom, že zájem o hypoteční úvěry neutichá a banky stále sjednávají rekordní objemy úvěrů.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – říjen 2015

Banka

1 fixace

3 fixace

5 fixace

LTV

Česká spořitelna

3,19

2,29

2,09

do 100 %

ČSOB

3,59

2,59

1,99

do 70 %

Equa Bank

3,69

1,99

1,99

do 90 %

Expobank

3,70

2,94

3,03

do 90 %

Fio banka

2,49

1,88

1,88

do 70 %

GE Money Bank

3,05

2,34

2,34

do 85 %

Hypoteční banka

3,59

1,99

1,99

do 70 %

Komerční banka

2,59

2,09

2,09

do 85 %

mBank

2,74

1,69

1,99

od 51 % do 90 %

Raiffeisenbank

2,19

2,19

2,19

od 70 % do 90 %

Sberbank

Neposkytuje

1,99

1,99

do 70 %

UniCredit Bank

4,04

1,69

1,79

do 85 %

Wüstenrot

3,34

1,94

1,99

do 70 %

Poznámka: Oranžové sazby jsou vyšší a zelené nižší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využítí pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Akce se vztahuje na ČSOB Hypotéku s dobou fixace úrokové sazby na 5let a poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti do 70 %. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. Nesplnění kterékoliv zuvedených podmínek pro slevu není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou úrokovou sazbu.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s., a sazby platí pro žádosti podepsané do 16. 11.  2015 a úvěrové smlouvy podepsané do 30. 11. 2015. 

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

GE Money Bank: Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 5,0 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu typu Konto Genius Gold a za plnění podmínky služby Gold aktivní účet uvedené v části X. tohoto úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14.1.2007.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4.5.2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro amerikcé hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění CARDIF 0,50 %. Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50 %. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %.

Úroková sazba 1,69 % p.a. je platná pro tříletou fixaci a při poskytnutí úvěru ve výši maximálně 85% hodnoty poskytnutého zajištění a zohledňuje slevy z titulu aktivního používání osobního konta a kreditní karty v UniCredit Bank a dále sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet.

Wüstenrot: Úrokové sazby u produktů Hypotéka na vlastní bydlení, Hypotéka Refin, Hypotéka bez příjmů a Hypotéka na cokoliv jsou platné za podmínky uzavření Skupinového hypotečního pojištění nebo životního pojištění Wüstenrot ProSichr nebo Wüstenrot ProBudoucnost nebo Wüstenrot ProRodinu nebo Wüstenrot ProKaždýPád a současně pojištění stavby Wüstenrot ProDomov a současně vinkulace pojistných plnění a zástavní právo k pojištěné nemovitosti ve prospěch banky. Při nesplnění těchto podmínek je sazba navýšena o 0,2 % p.a. U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,3 mil. Kč. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,8 mil. Kč. Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a. Při sjednání jednoleté nebo dvouleté fixace úrokové sazby Hypotéky pro vlastní bydlení se úroková sazba stanovuje z příslušné tříleté úrokové sazby navýšením o 1,40 % p. a.

-Jana Zámečníková | Více k hypotékám na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 22,860 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články