Úroky u hypoték stále padají, lidé o ně však zájem nemají

- Hypotéky autor: Redakce NašePeníze.cz

Nová historická minima hypotečních úrokových sazeb v České republice padla během letošního září. Průměrná úroková sazba klesla na rekordních 3,46 procenta.

V září objemy hypoték dosáhly 8,698 miliardy korun, což je zhruba o 1,5 miliardy méně než měsíc před tím. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. Foto:SXC

V září objemy hypoték dosáhly 8,698 miliardy korun, což je zhruba o 1,5 miliardy méně než měsíc před tím. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Pokles úrokových sazeb byl v září opravdu výrazný. Z 3,55 procenta klesly na 3,46 procenta, tedy o devět bazických bodů. Nízké úrokové sazby však překvapivě lidi do bank nelákají. Počty a objemy v září oproti srpnu poklesly. Přitom při prosincovém rekordu objemy i počty značně rostly," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

V září objemy hypoték dosáhly 8,698 miliardy korun, což je zhruba o 1,5 miliardy méně než měsíc před tím. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. V září si hypotéku sjednalo 5 302 klientů, proti srpnovým 6 164. "Takový úbytek není běžný. Srovnáme-li během let srpen a září, většinou z toho devátý měsíc vychází vítězně. Letos byl však srpen z hlediska objemů opravdu silný," doplnil Rajdl.

Dalším důvodem snižování úrokových sazeb může být podle Rajdla pokles prodeje nemovitostí. "Přesto se domnívám, že vzhledem k tomu, že v září začal realitní trh posilovat, bude příčina někde jinde. Pravděpodobně u refinancování. Klienti, kterým končila fixace, nejspíš zůstali u svých bank, tudíž se do souhrnného ukazatele nezapočítaly další hypotéky ani se nezvýšily objemy," odhadl.

Jan Soukup | MED

Tagy: peníze úvěr hypotéka hypotéky Hypoindex Úroky u hypoték