USA budou největším spotřebitelem etanolu na světě

- Ekologie autor: Redakce NašePeníze.cz

Globální poptávka po etylalkoholu má během 5 let každoročně růst o 9,3%. Spojené Státy jsou největším spotřebitelem paliva z obnovitelných zdrojů jenž odpovídá za 50% celosvětové nabídky dané produkčními hladinami podle nové energetické legislativy, uvedl odhad agentury SRIC Consulting pro rok 2009.

Foto:SXC

Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz


V současnosti se prakticky veškerý objem v USA vyrábí fermentací kukuřice ale od roku 2015 se spustí výroba z celulózy. Nový energetický zákon a nadšení pro tato paliva vedla k zdvojnásobení výrobních kapacit v letech 2007 a 2009 tažena jak maržemi tak zdrcující poptávkou. V roce 2009 z důvodu poklesu cen ropy a marží předčí nabídka poptávku asi o 20%.

V Evropě vzroste poptávka po etanolu v následujících 5 letech na dvojnásobek a rychle poroste i v Brazílii, zemi druhého největšího výrobce paliva, vyšší poptávkou po vozech flex fuel schopné provozu na čistý etanol tak na směs etanolu s benzínem.

V Číně poptávka poroste jen velmi omezeně protože vláda nepodpořila tamní výrobce z obavy z rekordního zdražení cen potravin. Prezident Barack Obama tento týden navrhl úplně poprvé v historii Spojených Států nové standardy pro výrobce automobilů které mají od roku 2016 snížit závislost na ropě ze zahraničí a omezit emise skleníkových plynů. Korporace tak mají dost času na vývoj úspornějších automobilů i vozů nové generace včetně hybridních, vodíkových a elektrických. Průměrná spotřeba osobních vozů by měla do roku 2016 klesnout na 6,6 litrů na 100 km a ušetřit 1,8 miliard barelů ropy, emise by se měly v USA snížit o 30%, 900 mil tun, což zhruba odpovídá uzavření 190 uhelných elektráren.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy