USA v září zpoplatní vstup do země pro všechny turisty

25. 8. 2010 – 11:03 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

USA v září zpoplatní vstup do země pro všechny turisty
Z pohledu AČCKA je však zpoplatněný systém ESTA v podstatě skrytou vízovou povinností, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

USA zavedou od 8. září 2010 poplatek za registraci do elektronického systému cestovní autorizace (ESTA); poplatek se ročně dotkne více než 50 tisíc českých turistů.

Informoval o tom v úterý Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Registrace v systému ESTA je povinná pro všechny české turisty mířící do Spojených států. Jako důvod zpoplatnění registrace uvádí USA potřebu pokrytí administrativních nákladů systému.

Podle vyjádření americké ambasády v Praze se však čeští občané cestující do USA s platným vízem v systému ESTA registrovat nemusejí. Registrace je podle zastupitelského úřadu povinná pouze pro cestující v bezvízovém režimu. Použít ji navíc mohou jen ti, kteří mají platné biometrické pasy.

Poplatek bude zahrnovat náklady na zpracování žádosti ve výši čtyř dolarů (79 korun) za jednu žádost. Pokud bude žádost schválena a žadatel obdrží souhlas k cestě do USA v rámci bezvízového programu, zaplatí ještě poplatek daný zákonem na podporu cestovního ruchu (Travel Promotion Act, TPA) ve výši 10 dolarů (197 korun). V případě zamítnutí žádosti zaplatí žadatel pouze poplatek za její zpracování.

Žadatelé budou poplatek hradit kreditní kartou prostřednictvím webové stránky www.pay.gov. Pro platbu mohou být použity také debetní karty, u kterých se nezadává číselný PIN. Do budoucna USA zvažují také další možnosti placení.

Cestovní autorizace ESTA vydané před zavedením poplatků zůstávají platné až do doby jejich vypršení, případně do konce platnosti příslušného cestovního pasu.

Spojené státy také zrušily pro všechny pasažéry cestující v rámci programu bezvízového styku (Visa Waiver Program - VWP) povinnost vyplňovat příletový a odletový formulář I-94W. Do programu VWP patří i občané ČR. Návštěvníci cestující do USA ve vízovém režimu mají nadále povinnost vyplnit imigrační formulář I-94.

Zpoplatnění registrace v ESTA podle Okamury nebude mít na cestování Čechů do USA zásadní vliv. Výše poplatku je totiž ve srovnání s ostatními cestovními náklady nepatrná.

„Z pohledu AČCKA je však zpoplatněný systém ESTA v podstatě skrytou vízovou povinností. Pokud máme s nějakou zemí bezvízový styk, tak se přece nemusíme registrovat, čekat na souhlas a ještě za to platit,“ uvedl pro Mediafax Okamura. Skutečnost, že je agenda vyřizována elektronicky podle něj na situaci nic nemění.

Elektronický systém cestovní autorizace byl pro české turisty zpřístupněn 17. listopadu 2008. Systém, který je pro všechny české turisty povinný, byl dosud provozován bez poplatku.

Spojené státy jsou s více než 50 miliony zahraničních turistů ročně druhou nejnavštěvovanější destinací na světě.

-Jan Otava, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,180 25,300
USD 23,650 23,830
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články