Úspory sníží plat také duchovním, na památkách se šetřit nebude

20. 8. 2010 – 10:43 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Úspory sníží plat také duchovním, na památkách se šetřit nebude
Škrtat se bude zejména ve vlastním rozpočtu ministerstva kultury | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo kultury bude příští rok šetřit na platech, včetně mezd duchovních. Na památkách a živé kultuře se však šetřit nebude, o návrhu úspor Mediafax v pátek informoval mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

"S největší pravděpodobností dojde ke snížení platů duchovních ve výši deseti procent," sdělil Mediafaxu Brunclík. Ke snižování finančních prostředků by však nemělo dojít v oblastech: Kulturní služby, Podpora živého umění, Záchrana a obnova kulturních památek a Podpora kultury národnostních menšin.

 

TIP: Spočítejte si svou čistou mzdu, pomůže vám Mzdová kalkulačka

 

Škrtat se bude zejména ve vlastním rozpočtu ministerstva a v rozpočtu příspěvkových organizací zřizovaných ministerstvem kultury. "Především se přestane plýtvat veřejnými penězi a někteří ředitelé příspěvkových organizací budou muset začít plnit svoji neoddiskutovatelnou funkci řádného správce peněz daňových poplatníků," uvádí Brunclík v oficiálním vyjádření. V samotném chodu ministerstva kultury by mělo dojít ke snížení financí ve výši od 10 do 15 procent.

Rozpočet roku 2010 byl v květnu snížen usnesením vlády, takzvaným zavázáním prostředků. To znamená, že vláda stanovený obnos nepošle a ministerstvo musí buď škrtat, nebo najít rezervy. V tomto případě šlo o částku 235 milionů korun. V červenci došlo k dalšímu snížení, a to 192 milionů korun. Celkem se tedy rozpočet ministerstva kultury snížil v průběhu roku 2010 o 428 milionů korun.

-Katerina Vlasáková, Mediafax

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

- Platy vojáků mají klesnout, ti za méně sloužit nechtějí a vyhrožují odchodem

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 12.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,410
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články