Ústavní soud potvrdil nižší mzdy státních zástupců

14. 7. 2011 – 10:31 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ústavní soud potvrdil nižší mzdy státních zástupců
Pokud by Ústavní soud příslušný paragraf zrušil, státní zástupci by s největší pravděpodobností mohli zpětně žádat o dorovnání platů. | zdroj: NašePeníze.cz

Ústavní soud ČR ve čtvrtek zamítl návrh usilující o zrušení loňského snížení platů státních zástupců. Oznámil to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Státní zástupci kvůli úsporným opatřením tzv. Janotova balíčku zavedeným za vlády Jana Fischera přišli o čtyři procenta mzdy.

Ustanovení zákona o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců z dob Fischerovy vlády, které bylo napadeno Obvodním soudem pro Prahu 5 na základě žlovy jednoho z pracovníků Městského státního zastupitelství v Praze, platilo jen do konce roku 2010. Pokud by Ústavní soud příslušný paragraf zrušil, státní zástupci by s největší pravděpodobností mohli zpětně žádat o dorovnání platů.

Ústavní soud již loni ale zrušil totožné opatření týkající se mezd soudců.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl stížnost státních zástupců na snížení jejich platů o čtyři procenta respektuje a vítá ho.

"V zásadě s ním souhlasím, neboť je rozdíl mezi zákonnou a ústavní ochranou nezávislosti soudu a mezi postavením státního zástupce," uvedl k rozhodnutí Pospíšil.

Podle něj by měla šance na úspěch být minimální. "Ještě se ale musím seznámit s argumentací ústavních soudců," dodal.

"Rozhodnutí Ústavního soudu vítám. Státní zástupci se snažili být privilegovanou skupinou. V současné době by byl však zásah do státního rozpočtu a zvyšování platů velký problém," řekl Mediafaxu poslanec za TOP 09 a Starosty Stanislav Polčák.

Dodal, že i přesto, že soud uznal zákon, který plat státních zástupců snížil o čtyři procenta, platným, vláda by se měla snažit upevnit jejich plat novým způsobem.

S jeho názorem souhlasí i vicepremiérka Karolína Peake (VV). "Státní zástupci jsou součástí exekutivy, nikoliv soudní moci. Proto mě rozhodnutí Ústavního soudu nepřekvapilo," řekla Mediafaxu.

Platy státních zástupců by se však podle ní snižovat neměly. "Už v době, kdy se zákon přijímal, jsme si uvědomovali nevhodnost snižování platů státních zástupců. A taky jsme se jim všichni za to omlouvali," přiznala Peake. Nový zákon, který váže plat státních zástupců na platy soudců ve výši 90 procent je však již v legislativním procesu a podle Peake by měl být schválen i Senátem.

Normu totiž podpořil i člen ústavně-právního výboru a stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. "Doufám, že bude tento zákon přijat. Nesouhlasil jsem s tím, jak platy státních zástupců vláda řešila," podotkl Mediafaxu.

Rozhodnutí Ústavního soudu Tejc očekával a považuje ho za správné. "Nelze srovnávat postavení soudce a postavení státního zástupce. Je odlišné," uzavřel.

Stejně se k věci postavil i poslanec ODS Marek Benda. "Míra nezávislosti soudců a státních zástupců je jiná," vysvětil Mediafaxu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články