V Evropě rostou ceny rychleji než v ČR

- Ekonomika autor: Redakce NašePeníze.cz

Meziroční inflace zrychlila ve státech Evropské unie podle prvních odhadů na 1,6 procenta. Proti květnu byly ceny zboží a služeb vyšší o 0,2 procentního bodu. Naopak tempo růstu cen v České republice zpomalilo na 1,3 procenta.

Tempo zdražování potravin v ČR kleslo. Foto:Radka Malcová

Tempo zdražování potravin v ČR kleslo. Foto:Radka Malcová, zdroj: NašePeníze.cz

Nejvíce vzrostly meziročně evropské ceny potravin, alkoholu a tabáku, a to o 3,2 procenta. Za energie zaplatili lidé v členských zemích EU o 1,6 procenta více.

V České republice jsme na tom lépe

Tempo zdražování potravin v ČR kleslo. Pomaleji rostly například ceny chleba, ryb, vajec a zeleniny. Proti tomu nejvíce vzrostly ceny mouky, vepřového masa a brambor. V oddíle stravování a ubytování zpomalil především růst cen jídel ve veřejném stravování na 2,7 procenta (z 3,2 procenta v lednu).

Snížení meziročních cen se dotklo zejména ceny v oddíle pošty a telekomunikace, a to vlivem nižších cen mobilních telefonů a zlevňování telefonických a telefaxových služeb. Klesly rovněž ceny obuvi, oděvů, ale také osobních automobilů.

V ČR z hlediska meziročního srovnání zpomalilo tempo růstu spotřebitelských cen na 1,7 procenta z lednových 1,9 procenta, dražší byly zejména potraviny, naopak levnější služby za telekomunikaci. Meziměsíčně zrychlila inflace o 0,1 procenta.

Tagy: Evropa ekonomika Evropská unie inflace