V roce 2012 budou mít Češi elektronické občanky

17. 3. 2010 – 17:15 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V roce 2012 budou mít Češi elektronické občanky
Elektronické občanky se opozdí, Foto: SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Senát na své středeční schůzi schválil zákon, který v návaznosti na odložení ostrého provozu základních registrů odsunul i start vydávání nových elektronických občanských průkazů. Ty se měly vydávat již v polovině letošního roku, parlament termín posunul o rok a půl.

Novela, kterou sněmovna podpořila již v polovině února, navazuje na změnu zákona o základních registrech. Kvůli odložení jejich ostrého provozu z původního termínu 1. června 2011 na 1. června 2012 navrhli poslanci odložit také vydávání nových elektronických občanských průkazů. Ty se měly začít vydávat již 1. července 2010, schválení novely tento termín posouvá na 1. leden 2012.

"S odkladem ostrého provozu základních registrů je namístě odložit i vydávání elektronicky čitelných občanských průkazů," vysvětlil ministr vnitra Martin Pecina.

Podle navrhovatelů hrozilo, že by v původně stanoveném datu ještě registry nebyly naplněny příslušnými údaji a elektronické občanské průkazy by tak byly neúčelné.

Systém základních registrů má především zrychlit správní procesy, odstranit duplicity vedených dat a odstranit zbytečnou byrokracii při styku občana s úřady.

Novelu navrhla skupina poslanců z ODS, ČSSD a KSČM.

(Mediafax)

Kam dál?

- Změna trvalého bydliště: Kolik stojí a co je potřeba?

- Jak je to s doručovací adresou?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články