V roce 2012 budou mít Češi elektronické občanky

- Věda a technika autor: Redakce NašePeníze.cz

Senát na své středeční schůzi schválil zákon, který v návaznosti na odložení ostrého provozu základních registrů odsunul i start vydávání nových elektronických občanských průkazů. Ty se měly vydávat již v polovině letošního roku, parlament termín posunul o rok a půl.

Elektronické občanky se opozdí, Foto: SXC/NašePeníze.cz

Elektronické občanky se opozdí, Foto: SXC/NašePeníze.cz, zdroj: NašePeníze.cz

Novela, kterou sněmovna podpořila již v polovině února, navazuje na změnu zákona o základních registrech. Kvůli odložení jejich ostrého provozu z původního termínu 1. června 2011 na 1. června 2012 navrhli poslanci odložit také vydávání nových elektronických občanských průkazů. Ty se měly začít vydávat již 1. července 2010, schválení novely tento termín posouvá na 1. leden 2012.

"S odkladem ostrého provozu základních registrů je namístě odložit i vydávání elektronicky čitelných občanských průkazů," vysvětlil ministr vnitra Martin Pecina.

Podle navrhovatelů hrozilo, že by v původně stanoveném datu ještě registry nebyly naplněny příslušnými údaji a elektronické občanské průkazy by tak byly neúčelné.

Systém základních registrů má především zrychlit správní procesy, odstranit duplicity vedených dat a odstranit zbytečnou byrokracii při styku občana s úřady.

Novelu navrhla skupina poslanců z ODS, ČSSD a KSČM.

(Mediafax)

Kam dál?

- Změna trvalého bydliště: Kolik stojí a co je potřeba?

- Jak je to s doručovací adresou?

Tagy: občanský průkaz elektronická občanka doklad doklady