Václav Klaus: Euro se bude udržovat za cenu vyšších daní a omezování svobody

24. 11. 2010 – 17:43 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Václav Klaus: Euro se bude udržovat za cenu vyšších daní a omezování svobody
Současné snahy o záchranu eura cestou záchranných balíčků vidí Klaus jako zbytečné a nesmyslně drahé, Foto: Václav Klaus | zdroj: NašePeníze.cz

Projekt jednotné evropské měny může fungovat jen za cenu většího přerozdělování a postupného opuštění parlamentní demokracie, řekl ve středu prezident Václav Klaus na pražské Vysoké škole ekonomické.

Prezident v přednášce zopakoval svůj skeptický postoj k euru.

"Euro je krokem k politické a fiskální unii, která bude fungovat jen s autoritářskou centrální vládou," řekl Klaus. Politici západní Evropy věřili podle Klause zákonu o plánovitém a proporcionálním rozvoji, na kterém stojí centralistické ekonomiky.

"Ekonomické argumenty v úvahu nebyly záměrně brány, protože politici a různí intelektuálové ekonomii nerozumí a nepovažují ji za vážnou disciplínu," vysvětlil.

Přesto však Klaus vyslovil názor, že eurozónu rozpad nečeká. Naopak soudí, že euro se bude udržovat za cenu vyšších a vyšších daní a postupného omezování svobody.

 

K tématu: Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

 

Kromě prezidenta v rámci vědecké rozpravy na téma Euro očima státníka, centrálního bankéře, ministra financí a akademického ekonoma vystoupil také viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík a ministr financí Slovenské republiky Ivan Mikloš.

 

<%Anketa23%>

 

Ševčík prezidenta v jeho postoji podpořil, ale sám spatřuje východisku v postupné demontáži eurozóny. "Náklady na záchranu eura jsou nepředstavitelné a kromě nákladů finančních nesou i centralizovaný stát, omezení svobody a hlavně omezení svobody jednotlivce," řekl Ševčík. Evropskou komisi ve svém projevu přirovnal k již zaniklé Státní plánovací komisi z doby komunistického Československa.

Současné snahy o záchranu eura cestou záchranných balíčků vidí jako zbytečné a nesmyslně drahé. "Řecko má s dodržením podmínek půjčky problémy už teď. K tomu Irsko požaduje 90 miliard eur a další na řadě zřejmě bude Portugalsko, Španělsko a Itálie," dodal.

Po demontáži eurozóny vidí možné pokračování tohoto projektu, ale pouze u zemí podobných. Řekl, že by si uměl představit měnovou unii Německa, Rakouska, Belgie a Lucemburska. Jižní státy včetně Francie by podle něho do této unie nepatřily. Pakliže k tomuto scénáři nedojde, obává se, že další vývoj zlikviduje i pozitiva, která Evropská unie přinesla, jako je například jednotný vnitřní trh.

"Politice zkrátka v případě tvorby eurozóny totálně zklamali," řekl Ševčík a zároveň se strefil i do současného hospodaření vlád. "Skutečně není možné neustálými deficity financovat současné státy blahobytu," dodal v narážce na model sociálního státu, který v současnosti existuje prakticky ve všech evropských zemích.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kam dál?

- Klaus: Krize je horší v zemích, které udělaly chybu a přijaly euro

- Václav Klaus: Mezinárodní měnový fond by měl být co nejdříve zrušen

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články