Váda se změní, dluhy zůstanou

19. 6. 2013 – 8:09 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Váda se změní, dluhy zůstanou
Prakticky se na tom shodnou všichni. Vládní krize na finanční trhy v ČR nebude mít prakticky žádný vliv. Foto:vlada.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Po několika dnech nerovného boje to premiér Nečas vzdal a v neděli vyhlásil, že podá demisi. Média se radují, že okurková sezóna ještě nezačala, levice kuje pikle, pravice koumá, jak se zachránit a finanční trhy na to kašlou. Jak říká Michal Valentík z ČP Investu, „vlády přicházejí a odcházejí. Dluhy, měnové páry a některé akcie zůstávají.“

Prakticky se na tom shodnou všichni. Vládní krize na finanční trhy v ČR nebude mít prakticky žádný vliv. Ani přes její poměrně překvapivý začátek, který odstartovaly policejní razie u některých politiků a lobbistů se trhy prakticky nenechaly vyrušit ze své letargie a stále jsou více ovlivňovány děním venku, než doma. A včerejší demise premiéra na tom s největší pravděpodobností nic nezmění.

„Ačkoli jde o politicky významnou událost, která může způsobit pád současné vlády, není současná situace pro ČR nijak výjimečná a investoři jsou na ni již pravděpodobně zvyklí, což může být jedním z důvodů, proč česká aktiva nepodléhají výprodeji,“ říká Michala Moravcová, analytička společnosti Bossa a upozorňuje, že něco podobného u nás prakticky není výjimkou: „Od roku 1993 úspěšně dokončily své volební období jenom dvě vlády, a to vláda Václava Klause (1992 – 1996) a Miloše Zemana (1998 – 2002). Všechny ostatní byly spojeny s různými aférami, kauzami, vyslovením nedůvěry, předčasnými volbami a zkušenosti máme i s úřednickými vládami.“

O tom, že ani v zahraničí nemusí jít u menších zemí v případě vládní krize o něco vážného, mluví Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST: „Jenom co si vzpomínám, tak Belgie byla v roce 2011 více jak rok bez vlády a také k žádnému katastrofálnímu výprodeji na belgickém kapitálovém trhu nedošlo. Proto není žádný důvod se znepokojovat.“

Na akciovém trhu v ČR už se stejně téměř neobchoduje, nová akcie investory prakticky vůbec nezajímá a likvidita je minimální. Index pražské burzy již několik dnů za sebou klesá, přičemž právě dnes se na chvíli zdálo, že by tento trend mohl otočit. Nakonec opět zakončil den ve ztrátě, takže žádná změna. Když už se začíná zmiňovat vliv demise premiéra, jsou to buď měnové trhy, nebo dluhopisy, kde by mohlo dojít ke změnám, ale určitě ne výrazným.

„Upřímně trhy absolutně nezajímá demise vlády. Největší pohyb bych čekal na koruně a na dluhopisech,“ říká Michal Valentík a pokračuje: „Na koruně absolutně žádná reakce. Měnové páry čekají na zasedání Fedu, které bude ve středu. Pohyb měnového páru EUR/USD bude klíčový pro pohyb koruny a ne demise jedné vlády. Výnos 10ti letého českého státního dluhopisu dokonce přes víkend klesl z 1,977% na 1,957%. Vidíme, že trhy neberou demisi vlády absolutně v potaz.“ Martin Lobotka, analytik z České spořitelny pak dodává, že „jedním z důvodu netečnosti je zřejmě i to, že tato vláda už byla na pokraji předčasných voleb několikrát za poslední tři roky.“

Snad jedinou otázkou, na kterou možná trhy čekají a která je stále neznámou, je osud vlády, případně její změna. Jelikož do konce této vládě mnoho času nezůstávalo, je vícero možností, jaké řešení nakonec politici upřednostní. Všeobecně se mluví o třech možných scénářích, a to pokračování vlády s novým premiérem, úřednická vláda, nebo předčasné volby.

-Daniel Kuchta | Více na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články