Véčkaři chtějí třicetiprocentní daň z příjmu "bohatých". Populismus, nebo upřímnost?

20. 7. 2011 – 10:18 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Véčkaři chtějí třicetiprocentní daň z příjmu "bohatých". Populismus, nebo upřímnost?
Podle VV by do státní kasy měly větší měrou přispět také firmy a lidé s vysokými příjmy, Fotoilustrace: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Věcem veřejným se nelíbí návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 procent. Změnu by však strana podpořila například, kdyby se koalice dohodla na vyšší dani z příjmu lidí, kteří vydělávají více než 90 tisíc korun měsíčně, řekl ve středu šéf poslanců VV Vít Bárta v rozhovoru pro server iDnes.

"Tak, jak je to na stole, je to pro nás stále varianta nepřijatelná. Ale chceme udělat všechno pro to, abychom našli kompromis," uvedl Bárta. Podle něj se zvýšení DPH dotkne zejména středně a nízko-příjmových skupin obyvatelstva, do státní kasy by proto měly větší měrou přispět také firmy a lidé s vysokými příjmy. Pokladna by si v případě zavedení progresivního zdanění příjmů těchto skupin mohla podle propočtů VV přijít ročně až na pět miliard korun. (Čtěte také: VV chtějí firmám zvýšit daně, podle politologů jde o hysterický pokus na sebe upozornit)

TIP: Většina lidí podporuje vyšší procento daní "bohatým"

"My se domníváme, že zejména v situaci, ve které se nacházíme, je příležitost, aby došlo k vyšší míře zdanění. Progresivní zdanění by znamenalo zavedení druhého daňového pásma od příjmu nad 90 tisíc korun měsíčně. To je něco, co bychom považovali za spravedlivé a správné," řekl Bárta s tím, že ve vysoko-příjmovém pásmu by si představoval třicetiprocentní sazbu daně.

<%Anketa28%>

Vyšší sazbu daně pro firmy však už dříve jasně odmítli ekonomičtí ministři, pro které je podobná úprava systému nepřijatelná. Bárta se podle svých slov požadavku ještě zcela nevzdal, je však ochoten hledat s koaličními partnery kompromisní řešení.

Současný šéf poslaneckého klubu VV a bývalý ministr dopravy v rozhovoru pro server komentoval také stránku návrhu rozpočtu týkající se právě rezortu dopravy. "Debata je o tom, že pokud doprava nedostane o 14 miliard korun více, než jak navrhuje ministr Kalousek, nevyčerpáme fondy z Evropské unie a Česká republika přijde o další desítky miliard korun," vysvětlil Bárta s tím, že strůjci problému jsou zejména předešlí ministři dopravy Aleš Řebíček a Milan Šimonovský. S jejich chybami se teď prý musí potýkat nový ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Na otázku, zda bude nejmenší koaliční strana vetovat rozpočet v případě, že se nenajdou nutné prostředky pro rezort dopravy, který strana ovládá, odpověděl Bárta spíše vyhýbavě. "Bylo by zjednodušení říkat, že když doprava nedostane cosi, tak zablokujeme rozpočet. Chceme spravedlivé daně, a aby vláda dokázala přesvědčit občany, že se už na výdajové stránce nedá více škrtat. Ani před vlastním prahem nemáme zameteno," dodal.

-Martina Týblová | MED

Může vás zajímat:

Ekonom: Progresivní zdanění bych nepřeceňoval

- Daně podle ČSSD: Komu by sebrala a komu dala?

- Lidé s vysokými příjmy platí více na daních, procenta se jim však nezvýší

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články