Vědci varují před nápoji s bublinkami! Zdraví škodí stejně jako pervitin

27. 5. 2013 – 20:42 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vědci varují před nápoji s bublinkami! Zdraví škodí stejně jako pervitin
Obhájci perlivých nápojů namítají, že srovnávání s těžkými drogami je přehnané. , Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nejnovější studie odhalila, že nadměrná konzumace perlivých nápojů má na zuby stejně devastující účinek jako pervitin nebo crack. Škodí i dalším částem lidského organismu.

Studie potvrdila, že nápoje sycené CO2 můžou při větší konzumaci škodit lidskému organismu. Nejvíce trpí zuby a zažívací ústrojí. Plechovka limonády denně zvyšuje riziko rakoviny prostaty nebo jícnu. Konzumace pití s bublinkami může zhoršit i artritidu a má neblahý vliv na játra. Vyhýbat by se jim tak měly těhotné ženy nebo chronicky nemocní lidé jako jsou kardiaci nebo diabetici.

Jedna z žen, která se výzkumu účastnila, pila dva litry sodovky každý den téměř pět let. Výsledek byl opravdu děsivý. Zuby byly stejně poškozené jako zuby 29letého uživatele pervitinu a 51letého uživatele cracku.

"Všechny zuby jsme jí museli vytrhat," řekl Mohamed Bassiouny, profesor stomatologie na univerzitě ve Philadelphii, který je autorem studie.

Studie navíc odhalila, že dietní soda bez cukru je stejně nebezpečná jako normální. Může za to kyselý obsah, informoval Daily Mail.

Výsledky průzkumu potvrzují i experti z Česka. "Pravidelnou (nemluvě o každodenní) konzumaci perlivých a přírodních minerálních uměle sycených vod nelze doporučit ani zdravým spotřebitelům, protože konzumaci hlavního odpadního produktu našeho metabolismu, kterého se musí jinak organismus neustále zbavovat, nelze považovat za fyziologicky normální. Perlivé vody také nejsou vhodným nápojem pro úhradu deficitu tekutin (dehydratace), protože ho mohou naopak zvyšovat," říká František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu.

Obhájci perlivých nápojů namítají, že srovnávání s těžkými drogami je přehnané. "Ta žena nechodila často k zubaři," argumentuje americká asociace nápojů. "Vinit za stav jejich zubů pouze sodu a srovnávat to s těžkými drogami je nezodpovědné."

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články