Velké vinařské firmy pravděpodobně podvádějí zákazníky

23. 8. 2010 – 11:19 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Velké vinařské firmy pravděpodobně podvádějí zákazníky
Podvody na trhu s víny, SZPI zatím zakázala distribuci 145 000 litrů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Při kontrola dohledatelnosti původu hroznů odhalili inspektoři Státní zemědělské potravinářské inspekce (SZPI) přes milion kilogramů hroznů neznámého původu. Informovala o tom v pondělí Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI.

„Inspektory SZPI bylo odhaleno celkem 1 070 480 kilogramů hroznů neznámého původu. Jednalo se o odrůdy Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát Moravský a Modrý Portugal. U těchto hroznů nebyly společnosti České vinařské závody a.s. (ČVZ) a Vinium a.s. schopny průkazně doložit jejich původ,“ konstatovala Hoferková.

Společnost Vinium podle zjištění inspekce vykoupila hrozny neznámého původu od tří různých společností, které hrozny nakupovaly od jiných překupníků. Hrozny a produkty z nich vyrobené (rmuty, mošty a mladá vína) pak Vinium prodávala společnosti České vinařské závody. Jak Vinium, tak ČVZ následně vína z těchto hroznů uváděly do oběhu jako jakostní odrůdová vína tuzemského původu. Při výkupu si přitom podle SZPI společnost Vinium neověřovala, zda dodávané hrozny pocházejí od pěstitele deklarovaného na obchodních dokladech nebo výkupních lístcích, ani zda je možné, aby mohly být hrozny od pěstitele vzhledem k rozloze jeho vinice v daném objemu dodány. „Kontrolou u vinařů, kteří byli na fakturách uvedeni jako pěstitelé hroznů, bylo zjištěno, že své hrozny použili pro vlastní potřebu, nebo je prodali zcela jiným společnostem. O skutečném původu vykoupených hroznů lze tedy jen spekulovat, není vyloučeno, že pocházejí ze zahraničí,“ uvedla Hoferková.

SZPI proto podle ní uložila oběma společnostem povinnost doložit, jaké šarže vín z uvedených hroznů neznámého původu vyrobily. „Všechna tato vína budou následně zakázána a bude nařízeno jejich stažení z trhu. Prozatím byl zákaz uvádění do oběhu uložen na téměř 145 000 litrů vína, toto číslo však není konečné. Z milionu kilogramů hroznů lze totiž vyrobit 700 až 750 tisíc litrů vína,“ podotýká SZPI.

S oběma společnostmi také inspekce zahájí správní řízení. Uvedené praktiky považuje podle Hoferkové inspekce za závažné poškození nejen spotřebitelů, ale i poctivých tuzemských vinařů a vinohradníků.

Obdobné kontroly budou probíhat také u jiných výrobců vína a jejich dodavatelů hroznů.

-Petr Havel, Mediafax/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články