Venezuela znárodní firmy, které těží a zpracovávají zlato

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Venezuelský prezident Hugo Chávez se chystá ve Venezuele znárodnit "zlatý průmysl". Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Oznámení přichází den poté, co opoziční zákonodárce zveřejnil zprávu, v níž nejvyšší státní finanční úředníci doporučovali repatriaci 90 procent venezuelských zlatých rezerv v zahraničí, Foto:SXC

Oznámení přichází den poté, co opoziční zákonodárce zveřejnil zprávu, v níž nejvyšší státní finanční úředníci doporučovali repatriaci 90 procent venezuelských zlatých rezerv v zahraničí, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Chávez ve středu oznámil, že se chystá znárodnit "zlatý průmysl" ve Venezuele, a to včetně těžby a zpracování.

Chávez to podle agentury Reuters uvedl ve státní venezuelské televizi.

Provedení se chystá učinit podle svých slov v nejbližších dnech vyhláškou.

"Mám tady zákony umožňující státu využít zlato a všechny související činnosti. To znamená, že budeme znárodňovat zlato a budeme jej převádět na devizové rezervy, protože zlato pokračuje nadále ve zvyšování hodnoty," řekl Chávez ve státní televizi.

Oznámení přichází den poté, co opoziční zákonodárce zveřejnil zprávu, v níž nejvyšší státní finanční úředníci doporučovali repatriaci 90 procent venezuelských zlatých rezerv v zahraničí. "Podařilo se nám zvýšit devizové rezervy. Máme v rezervách zlato v hodnotě 12 až 13 miliard dolarů. Nemůžeme dopustit, aby nám nadále odcházelo," dodal Chávez.

Venezuela má jedny z největších zásob zlata v Jižní Americe. Podle oficiálních údajů země ročně těží 4,3 tuny zlata

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: tezba zlato Venezuela firmy znárodnění zpracování zlata