Většina šumivých vín je nekvalitních. Na čem si pochutnáte?

- Spotřebitelé autor: Redakce NašePeníze.cz

Inspektoři SZPI kontrolovali šumivá vína v českých prodejnách. Z 22 vzorků zjistili 18 závad. 11 výrobků bylo zcela nevyhovujících k pití.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se před Silvestrem zaměřila na kontrolu zahraničních šumivých vín nabízených v českých prodejnách. A výsledky jsou hrozivé! Inspektoři zjistili 11 výrobků, které nevyhověly zákonným požadavkům. Ilustrační

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se před Silvestrem zaměřila na kontrolu zahraničních šumivých vín nabízených v českých prodejnách. A výsledky jsou hrozivé! Inspektoři zjistili 11 výrobků, které nevyhověly zákonným požadavkům. Ilustrační , zdroj: NašePeníze.cz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se před Silvestrem zaměřila na kontrolu zahraničních šumivých vín nabízených v českých prodejnách. A výsledky jsou hrozivé! Inspektoři zjistili 11 výrobků, které nevyhověly zákonným požadavkům.

Ve 14 prodejnách inspekce odebrala pro rozbor v laboratořích celkem 22 vzorků, u kterých provedla dohromady 248 analýz a hodnocení. U 11 nevyhovujících vzorků zjistila SZPI celkem 18 porušení právních předpisů.

"U tří vzorků hodnocení prokázalo nedodržení požadavků na jakost - šumivá vína vykazovala nepřirozený zápach a chuť, což bylo ve dvou případech způsobeno silnou oxidázou a jeden výrobek zapáchal po mléčném kvašení, protože zde docházelo k nežádoucím biologickým procesům. U dvou výrobků analýza SZPI prokázala nadlimitní výskyt kyseliny citronové, přičemž jeden z těchto vzorků překročil i daný limit pro koncentraci cukru. Vyšší než povolený tlak v lahvi naměřila inspekce u tří vzorků. Celkem pět vzorků výrobci označili na etiketě chybně nebo nedostatečně – jde o nevyznačení povinného údaje o provenienci, neuvedení údaje o obsahu cukru a tři výrobci označili šumivé víno nepovoleným přívlastkem „přírodní“," popsal chyby mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Na to, jak testy dopadly, se podívejte v tabulce

Tagy: šampaňské kontrola SZPI test šumivé víno