Většina šumivých vín je nekvalitních. Na čem si pochutnáte?

22. 12. 2013 – 17:35 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Většina šumivých vín je nekvalitních. Na čem si pochutnáte?
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se před Silvestrem zaměřila na kontrolu zahraničních šumivých vín nabízených v českých prodejnách. A výsledky jsou hrozivé! Inspektoři zjistili 11 výrobků, které nevyhověly zákonným požadavkům. Ilustrační | zdroj: NašePeníze.cz

Inspektoři SZPI kontrolovali šumivá vína v českých prodejnách. Z 22 vzorků zjistili 18 závad. 11 výrobků bylo zcela nevyhovujících k pití.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se před Silvestrem zaměřila na kontrolu zahraničních šumivých vín nabízených v českých prodejnách. A výsledky jsou hrozivé! Inspektoři zjistili 11 výrobků, které nevyhověly zákonným požadavkům.

Ve 14 prodejnách inspekce odebrala pro rozbor v laboratořích celkem 22 vzorků, u kterých provedla dohromady 248 analýz a hodnocení. U 11 nevyhovujících vzorků zjistila SZPI celkem 18 porušení právních předpisů.

"U tří vzorků hodnocení prokázalo nedodržení požadavků na jakost - šumivá vína vykazovala nepřirozený zápach a chuť, což bylo ve dvou případech způsobeno silnou oxidázou a jeden výrobek zapáchal po mléčném kvašení, protože zde docházelo k nežádoucím biologickým procesům. U dvou výrobků analýza SZPI prokázala nadlimitní výskyt kyseliny citronové, přičemž jeden z těchto vzorků překročil i daný limit pro koncentraci cukru. Vyšší než povolený tlak v lahvi naměřila inspekce u tří vzorků. Celkem pět vzorků výrobci označili na etiketě chybně nebo nedostatečně – jde o nevyznačení povinného údaje o provenienci, neuvedení údaje o obsahu cukru a tři výrobci označili šumivé víno nepovoleným přívlastkem „přírodní“," popsal chyby mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Na to, jak testy dopadly, se podívejte v tabulce

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články