Video: Hasiči i policisté přijdou o miliardy, John musí šetřit

23. 8. 2010 – 18:13 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Video: Hasiči i policisté přijdou o miliardy, John musí šetřit
Ministr zopakoval svůj slib, že se letos nebudou krátit odměny policistů ani hasičů, ani se nebude propouštět, Foto: VV | zdroj: NašePeníze.cz

Plán na úsporu 8,3 miliardy korun v rozpočtu ministerstva vnitra představil v pondělí odpoledne ministr Radek John (VV). Na provoz a investice bude mít rezort poprvé od roku 1989 méně než pět miliard korun, prohlásil John na tiskové konferenci.

 

Ministr zopakoval svůj slib, že se letos nebudou krátit odměny policistů ani hasičů, ani se nebude propouštět. Platy příslušníkům bezpečnostních sborů klesnou nařízením vlády v příštím roce o 10 procent, čímž rezort získá úsporu asi čtyři miliardy korun.

 

TIP:

- Na vládní úspory doplatí nejvíce prezident Václav Klaus

- Po vládních úsporách a škrtech přijdou vyšší daně

- Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

 

Mezi další úsporné kroky patří rušení investic a omezení provozních prostředků. Vyhlásí se stop stav pro přijímání dalších policistů a urychlí se transformace cizinecké policie. "Transformace cizinecké policie se uskuteční již k 1. lednu 2011, za tímto účelem vznikla pracovní skupina," doplnil policejní prezident Oldřich Martinů.

Cizinecká policie přestane vykonávat, s výjimkou kontrol na letištích, všechny své činnosti a její práce se převede na jiné subjekty.

"Bude to bolestný rok," prohlásil John s tím, že opatření jsou drastická, ale nezbytná. V dalších letech už jeho rezort nebude muset škrtat, dodal.

Koncepci úspor ostře kritizuje stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD). "Pan John ukázal celému národu nejen svoji nekompetentnost, ale i drzost," uvedl. Považuje podle svých slov za hloupé v době, kdy zemi ohrožují povodně, sahat na integrovaný hasičský systém či na investice do hasičského záchranného sboru. "Může se nám to velmi nevyplatit," varoval.

Řešení vidí Tejc v navýšení daní fyzickým osobám, které vydělávají nad sto tisíc korun měsíčně. "A především bychom nepropouštěli policisty, kteří jsou schopni odhalovat závažnou trestnou činnost," dodal. Jejich odchod bude totiž podle něj velkou ztrátou především pro daňové poplatníky. "Daňové úniky například v pohonných hmotách se ročně pohybují kolem deseti miliard korun," vysvětlil.

Petr Štrompf, Denisa Čermáková, Meidafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články