Vietnamští obchodníci způsobují miliardové daňové ztráty

22. 6. 2010 – 21:18 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vietnamští obchodníci způsobují miliardové daňové ztráty
Svaz obchodníků se rozhodl, že už nebude jen nečinně přihlížet a vyhlásil nepoctivým vietnamským prodejcům válku, Foto: geoscape | zdroj: NašePeníze.cz

Vietnamští obchodníci, kterých je v Česku stále více, neplatí řádně daně a český stát tak přichází o miliardy korun ročně. Agentuře Mediafax to v úterý řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Zdeněk Juračka.

"Největším problémem z pohledu státu je, že spousta těchto obchodníků neplatí vůbec žádné daně. Nemáme sice přesně spočítané ztráty, které tím státní pokladna utrpí, ale budou se pohybovat minimálně v řádu miliard," prohlásil prezident svazu Juračka.

Spousta vietnamských obchodníků navíc podle Juračky nedodržuje základní hygienické předpisy. "Nedávno jsem s kolegou zavítal do jednoho takového obchodu a nevěřil jsem vlastním očím. Kolega si chtěl umýt zakoupené jablko, ale zjistil, že v obchodě není kohoutek s pitnou vodou. To znamená, že tam nebylo ani WC. To jsou nedostatky, které by český obchodník nepřežil, a když, tak jen s enormními sankcemi," popsal svůj zážitek Juračka.

Prezident svazu soudí, že za současný stav nemůže ani tak legislativa, kterou považuje za dostatečnou, ale spíš nedůslednost dozorových orgánů.

 

Čtěte také: Česko-vietnamská společnost: Kde zkrachovali čeští podnikatelé, jsou Vietnamci úspěšní

 

"Vietnamci jsou agresivní a často inspektory České obchodní inspekce napadají. Ti je proto raději obchází a o to přísněji kontrolují české prodejce.Nejdou po nich ani hygienici a to přesto, že porušování předpisů je u nich více než zřejmé," postěžoval si Juračka.

 

<%Anketa136%>

 

Svaz se však rozhodl, že už nebude jen nečinně přihlížet a vyhlásil nepoctivým vietnamským prodejcům válku. Například předsednictvo svazu důsledně nabádá dozorové orgány, aby konaly. Členové svazu pak začali podávat adresné stížnosti na konkrétní prodejny a pečlivě sledují, jak jejich podněty orgány vyřídí.

"Podali jsme už desítky stížností na Českou obchodní inspekci, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, hygienické stanice či dokonce na veterinární správy a dokud nejsou dořešené, tak se jich nepouštíme. Můžu prozradit, že už máme první výsledky," řekl Juračka.

Svaz obchodu a cestovního ruchu, který v těchto dnech slaví 20. výročí, má zhruba 90 členů a zaštiťuje na šest tisíc subjektů. Tato oblast v České republice zaměstnává kolem 600 tisíc lidí a 15 procenty se podílí na hrubém domácím produktu.

-Mediafax

Kam dál?

- Stížnosti lidí na práci úřadů stagnují, komu si vlastně můžete stěžovat?

- Finční úřady musely díky chybám úředníků vrátit 1,2 miliardy korun

- Stát už nesmí tajit, komu prominul daň. Rozhodl to nejvyšší správní soud

- Daně firmám neporostou. Věci veřejné ustoupily

- Autodopravci chtějí snížit daň z nafty i páteční mýtné

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,860 24,980
USD 23,080 23,260
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články