Vláda by neměla zvyšovat DPH tvrdí analytik Michl. Jaké je jiné řešení?

25. 2. 2011 – 10:46 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda by neměla zvyšovat DPH tvrdí analytik Michl. Jaké je jiné řešení?
Stát by podle Michla měl jít spíše cestou zjednodušení zákonů a rušení výjimek, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda by neměla postupovat cestou sjednocení sazeb DPH, ale měla by vyškrtat daňové výjimky. Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl v pátek na svém blogu napsal, že stát by zrušením výjimek získal ještě více než sjednocením DPH.

"Jsem pro jednotnou DPH, ale ve výši maximálně 16 procent – tak, aby se daně celkově nezvyšovaly," uvádí v úvodu článku Michl. Také se odvolává na studii ředitele odboru strategie daňové politiky a správy na ministerstvu financí Martina Jareše, která daňové výjimky popisuje.

"U daní z příjmů a u daně z přidané hodnoty popsal 210 daňových úlev, výjimek, odpustků. Dohromady to dává 120,2 miliardy korun," píše Michl. Z této částky tvoří 54 miliard snížená sazba DPH. "Zbývá 66,2 miliardy úlev, jako jsou stravenky, investiční pobídky, zvýhodnění veřejné dopravy, příjmy ze vsazených částek z loterií atd.," dodává Michl.

Stát by podle Michla měl jít spíše cestou zjednodušení zákonů a rušení výjimek. "Zákony se dají zjednodušit a rozpočet spolu se škrty výdajů vyrovnat drsnou politikou zrušení právě těchto výjimek a odpustků, bude-li vůle. Daňové sazby není třeba zvyšovat," píše na závěr Michl.

Daňové úlevy

Zdroj: Aleš Michl

-Jiří Táborský | MED

Kam dál?

- Pokud prodávající neodvede státu DPH, ručí za to kupující

- Kalousek: Čtyřčlenné rodině se dvěma dětmi se zvýší náklady měsíčně o 500 korun

- Rodinám s dětmi se bude vyšší DPH kompenzovat slevou na dani

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články