Vláda chce zrušit dozorčí rady ve zdravotních pojišťovnách

12. 5. 2011 – 14:50 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda chce zrušit dozorčí rady ve zdravotních pojišťovnách
V současnosti má VZP svůj vlastní zákon, zbylé fungují podle normy o oborových zdravotních pojišťovnách, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zdravotní pojišťovny by do budoucna měly mít pouze správní rady, v nichž by i nadále seděli zástupci tripartity, ručili by ovšem svým majetkem. Ministerstvo zdravotnictví s takovou novinkou počítá v novele zákona o zdravotních pojišťovnách, informoval ve čtvrtek ministr Leoš Heger (TOP 09).

Ministerstvo nový zákon ve čtvrtek představilo v podobě věcného záměru, s jeho účinností počítá od začátku roku 2013. Fungování Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) i dalších zdravotnických pojišťoven bude upravovat jediná norma.

V současnosti má VZP svůj vlastní zákon, zbylé fungují podle normy o oborových zdravotních pojišťovnách. "Tato dvojkolejnost zajišťuje VZP určité výsadní postavení, které bychom rádi odstranili a sjednotili podmínky fungování všech," uvedl náměstek ministra Petr Nosek.

Nová zákonná norma počítá s tím, že pojišťovny by se přímo podílely na správě sítě zdravotnických zařízení a byly by odpovědné i za její časovou a místní dostupnost i kvalitu. Pojišťovna by sama o sobě mohla dát zdravotnickým zařízením výpověď, což je nyní složitý proces.

Pojišťovny by také měly podporovat soutěžní chování na trhu se zdravotní péčí a dosahovat tak menších nákladů na ni. Ministerstvo má představu, že by se mělo jednat například o nákupy léků a zdravotnických materiálů nebo v pozdějších dobách poskytování nadstandardních výkonů. Ty ale nejdříve musí vymezit nové zákony o zdravotních službách a zdravotním pojištění.

Zároveň by ale procházely důslednější kontrolou než nyní. Ministerstvo by například mohlo provádět v pojišťovnách mimořádné audity nebo by mohlo odmítnout pojišťovnou vybraného auditora.

Součástí předlohy je také vznik instituce s pracovním názvem kancelář zdravotních pojišťoven. Ta by na sebe převzala některé povinnosti, které nyní pro systém obhospodařuje právě VZP. Jedná se například o správu registru plátců nebo centrum metodik a číselníků.

Centrum by spravovalo i mezinárodní úhrady, tedy platby plynoucí do systému za péči o občany ze států Evropské unie. Centrum by také sledovalo pojišťovny a vyhodnocovalo jejich působení i chování.

 

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články