Vláda chystá platební kartu pro příjemce sociálních dávek, vyplatí se?

23. 8. 2011 – 22:04 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda chystá platební kartu pro příjemce sociálních dávek, vyplatí se?
. Zapojit se do nového systému budou podle MPSV moci všichni obchodníci s autorizovatelným terminálem, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zavedení karty sociálních systémů, která je součástí projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a jednotné výplatní místo má přinést úsporu ve výši jedné miliardy korun ročně a přehled o všech vyplácených dávkách u konkrétního. Vyplatí se to?

MPSV se dle vyjádření snaží efektivně spravovat státní prostředky. Proto potřebuje nastavit účinnou kontrolu vyplácených peněz. Karta sociálních systémů umožní přesun využívání sociálních dávek do bezhotovostního styku, takže oprávněný úředník bude moci okamžitě zjistit všechny dávky vázané k jednomu rodnému číslu.

Přechod na bezhotovostní systém kromě účinné kontroly zajistí úsporu na poplatcích za převod - místo dosavadních více než 20 korun za každou složenku bude transfer zdarma. Podobný systém zavedla a využívá již řada evropských zemí, například Itálie, Velká Británie, Finsko a další, mimo EU třeba také USA. Zavádí jej v současné době i sousední Slovensko.

<%Anketa262%>

Dnes se vyplácí v České republice více než 20 různých typů sociálních dávek. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se zaměřuje na pojistné dávky, Úřad práce ČR (ÚP ČR) na ty nepojistné. MPSV chce opustit zastaralý systém hotovostního vyplácení peněz, kdy různé dávky dnes vyplácí různé organizace, a to různými kanály.

Oproti současnému stavu vyplácení dávek by měla činit roční úspora díky novému systému téměř miliardu korun. Už v příštím roce by měl stát ušetřit asi čtvrt miliardy korun. Kromě platební funkce bude karta sloužit k identifikaci na úřadě nebo například u lidí se zdravotním handicapem jako průkazka spojená s řadou zvýhodnění. Třetí je funkce autorizační, karta umožní z domova realizovat činnosti spojené s veřejnou správou.

Podmínky obchodní soutěže jsou od jejího vyhlášení zveřejněny na webu MPSV na adrese http://www.mpsv.cz/cs/10990.

Oznámení o změně podmínek a upravené znění soutěžních podmínek pak MPSV zveřejnilo 9. srpna 2011 na svých webových stránkách a zároveň přiměřeně prodloužilo lhůtu pro podání návrhů do 31. srpna 2011. Vítěze obchodní veřejné soutěže oznámí MPSV do 20 dnů od uplynutí lhůty pro podání návrhu, smlouvu předpokládá uzavřít ještě do konce září 2011.

Složenka, nebo karta?

V ČR je nyní asi 65.000 POS terminálů, které přijímají platební karty. V zadávacích podmínkách soutěže je, že možnost výběru musí být v každé obci s pověřeným úřadem. Dnes je v ČR asi 650 obcí s rozšířenou působností. Dostupnost bankomatů je srovnatelná s počty pracovišť České pošty. Pro občana se tedy podmínky nezhorší. V rámci standardní služby bude 1 výběr z bankomatu zdarma a 1 převod zdarma ke každé dávce, nákup kartou u obchodníka a možnost podívat se na zůstatek na účtu. Zavedení a provoz systému nebude vytvářet žádné finanční požadavky na státní rozpočet.

Obchodní sektor je na změnu ve způsobu vyplácení dávek připraven. Zapojit se do nového systému budou podle MPSV moci všichni obchodníci s autorizovatelným terminálem. Autorizace bude provádět MPSV, nepovolí ji například baru nebo herně.

MPSV spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) představilo nový systém podnikatelům v maloobchodu a pohostinství. Podle prezidenta svazu Zdeňka Juračky jsou obchodníci změně nakloněni, neboť zavedení karty pro ně může představovat rozšíření jejich obchodních aktivit.

Se spuštěním systému MPSV počítá během roku 2012. Náběh jednotlivých příjemců sociálních dávek do systému bude postupný. Závisí to na technologických možnostech dodavatele vydávat karty. Návratnost souvisí s dobou kontraktu.

Konkrétní podmínky fungování a detaily používání možnosti hotovostních či bezhotovostních operací budou podle vyjádření ministarstva známé po uzavření smlouvy.

Kam dál?

- Stát rozdá 800 tisíc platebních karet příjemcům sociálních dávek

- Ministerstvo práce: Pro výběr důchodů nebudete potřebovat speciální bankomaty

- Sociální podpora v roce 2011 - na co máte nárok?

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články