Vláda: Kde vzít a nekrást? Zvýšíme lidem poplatky

25. 5. 2011 – 13:48 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda: Kde vzít a nekrást? Zvýšíme lidem poplatky
Podle ekonomky Markéty Šichtařové je logické, že si vláda vzpomněla právě teď, když jí teče do bot, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nečasova vláda našla odpověď na známé pořekadlo kde vzít a nekrást. Rozjela zvyšování řady správních a dalších poplatků, přičemž některé z nich narostly rovnou o sto procent. Rozpočet to sice nezachrání, ale každá koruna dobrá. Ve svém středečním vydání o tom informuje Právo.

Zvýšení se týká soudních poplatků, poplatků za výpis z rejstříku trestů, za zápis do katastru nemovitostí, za stavební povolení, za likvidaci komunálního odpadu či vydávání nových pasů a občanek. A také třeba poplatků za pobyt v nemocnici, které však nespadají do kategorie správních poplatků. Další mohou přijít. To vše se děje vedle chystaného zvýšení spodní sazby DPH, které ale podle premiéra výrazné zdražení třeba potravin nepřinese.

Ve většině případů koalice argumentuje stejně: poplatky se nezvyšovaly už řadu let. Kromě toho třeba od zvýšení soudních poplatků si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) slibuje odliv kauz přetížených soudů. Od zvýšení poplatků za den v nemocnici ze 60 na sto korun zase ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) čeká, že mu pomohou trochu zalátat díry v rozpočtu.

Sněmovnou už prošlo zvýšení soudních poplatků. Například za zahájení řízení o rozvodu manželství z tisícovky na 2000 korun, za vydání předběžného opatření z 500 na tisíc korun a návrh řízení o osvojení, který je dosud osvobozen, bude nově 2000 Kč. Zákon už čeká na projednání Senátem.

Schválení zákonů přitom těžko ohrozí kritika opozice. Podle koalice jde jen o výkřiky, protože pokud by vládla soc. dem., stejně by musela alespoň některé poplatky zvednout. Soc. dem. ale ústy svého stínového ministra financí Jana Mládka tvrdí, že jde o „křišťálové pokrytectví“ koalice. „Když populisticky křičeli, že nebudou zvyšovat daně, tak se to teď snaží nahnat jinde,“ reagoval pro Právo.

Podle ekonomky Markéty Šichtařové je logické, že si vláda vzpomněla právě teď, když jí teče do bot. „Musíme si popravdě říct, že třeba u katastru nemovitostí, ale nejen u něj, se poplatky dlouho neměnily, inflace mezitím zapracovala,“ řekla Právu. Podle ní by bylo správnější, kdyby se zvyšovaly pravidelně, nicméně ani současné skokové navýšení by – jak uvedla – nemělo být ranou pro domácnosti.

Kde je zvýšení poplatků téměř jisté?

- Lidé za zápis do katastru nemovitostí zaplatí dvojnásobek

- Soudní poplatky porostou, rozhodli poslanci

 

 

 

 

 

 

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články