Vláda schválila protikorupční strategii ministerstva vnitra - jak se má bojovat s korupcí?

5. 1. 2011 – 15:07 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda schválila protikorupční strategii ministerstva vnitra - jak se má bojovat s korupcí?
Vláda však ještě bude řešit pět sporných bodů, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Kabinet Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání schválil strategii vlády v boji proti korupci na období 2010 až 2012, Mediafaxu to potvrdil zdroj z vlády.

Vláda však ještě bude řešit pět sporných bodů, mezi které patří beztrestnost korunního svědka či podmínky pro zadávání veřejných zakázek.

Kabinet také ustanovil pracovní skupinu, která se spornými body bude zabývat. V té jsou ministr vnitra Radek John (VV), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Bylo to velmi věcné, velmi konstruktivní a celé vedeno snahou udělat co nejúčinnější opatření v boji proti korupci," řekl na tiskové konferenci John. Domnívá se, že do 14 dnů by měla být na vládu předána definitivní znění sporných bodů.

Předseda vlády upozornil, že je potřeba ještě rozpracovat návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV) a platformy pro veřejné zakázky při Americké obchodní komoře tak, aby se promítly do zákona o veřejných zakázkách.

Upřesněna má být možnost podat žalobu na obchodní smlouvu uzavřenou mezi obcí, městem či krajem a soukromým subjektem. Jasněji definovat se musí otázka daňového odčerpávání majetku z nelegitimních zdrojů. Podle předsedy vlády není jasné, co se tím konkrétně myslí. Zpřesněn má také být institut spolupracujícího obviněného. John zdůraznil, že panuje shoda, že by v této otázce měl rozhodovat pouze soud.

Posledním sporným bodem je centrální registr bankovních účtů. Nečas upozornil, že si významná část vlády myslí, že by nebylo správné jej zavést.

Protikorupční strategie pochází z dílny ministerstva vnitra a je klíčový pro další působení strany Věci veřejné ve vládě. Strana se totiž na svém prosincovém sjezdu usnesla, že pokud neprosadí do konce letošního roku protikorupční strategii, která je klíčovým bodem jejího programu, zváží setrvání v koaličním kabinetu s ODS a TOP 09.

Schválení strategie však už přislíbil premiér Nečas poté, co strany prošly koaliční krizí v souvislosti s údajnou korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí a přestály hlasování o nedůvěře.

Těsně před středečním jednáním vlády se však rozhořel mezi Nečasem a Johnem spor o určité body ve strategii. Některé prvky strategie jsou podle premiéra nad rámec koaliční smlouvy, zatímco některá ustanovení tohoto vládního dokumentu ve strategii uplatnění nenašla. "Chtěl bych zdůraznit například povinnost státu zveřejňovat výdaje nad jeden milion, která v dokumentu není," řekl na úterní tiskové konferenci Nečas.

Mezi další priority návrhu boje proti korupci, kterých je celkem jedenáct, patří také přijetí zákona o úřednících, ten zajišťuje odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci veřejné správy. Zavést se mají i přísnější pravidla pro nakládání s majetkem obcí a krajů nebo posílení kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu ve vztahu k územním samosprávným celkům.

Podle ministerstva by gestoři jednotlivých oblastí měli každého čtvrt roku podávat rámcovou a každý půlrok úplnou zprávu, jak si vedou v oblastech, které zaštiťují.

-Denisa Čermáková,MED

Kam dál?

- Korupce: Letos se uplácí více, než v loňském roce

- Radek John: Za odhalení korupce dostane policista i 700 tisíc korun

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Korupce v Česku činí ročně kolem 200 miliard korun říká Miloš Zeman

- Policii chybějí peníze na fiktivní úplatky

- Kdo nebere úplatky, okrádá svojí rodinu

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články