Vláda si hraje s daněmi nepromyšlený ping-pong

10. 3. 2011 – 21:45 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda si hraje s daněmi nepromyšlený ping-pong
Vláda tvrdí, že vyšší výnos DPH využije na zaplacení schodku současného průběžného penzijního systému a na náklady spojené s jeho transformací., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda si s daněmi hraje ping-pong, jejich výši si vymýšlí, jak chce. Redakci to ve čtvrtek večer to v reakci na nejnovější plán vlády stanovit pro příští rok dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a o rok později ji sjednotit na 17,5 procentech řekli oslovení ekonomové.

Vládní strany se na čtvrteční schůzce svých vrcholných představitelů, takzvané K9, dohodly, že od 1. ledna 2012 bude snížená sazba DPH ještě rok existovat ve výši 14 procent, základní zůstane ve dvacetiprocentní výši. Od 1. ledna 2013 se pak všechny sazby bez výjimek sjednotí na 17,5 procenta.

"K tomu se nedá říct nic jiného, než že podivná hra pokračuje. Je to takový ping-pong, při kterém daně létají chvíli nahoru, chvíli dolů," neskrýval rozhorčení nad další změnou analytik NextFinance Vladimír Pikora.

Podle něj vláda ani nepotřebuje odborníky z Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Daně si vymýšlí, jak chce. Nevím, proč je to 14 procent, a ne třeba 16 procent. A myslím si, že to neví ani sami politici. Prostě to číslo jen vystřelili od boku," prohlásil Pikora.

Připravovanou penzijní reformu, jejíž transformaci má zaplatit právě vyšší výnos z DPH, to podle Pikory velmi znedůvěryhodňuje a navíc to může mít negativní dopad na celou českou ekonomiku. "Vypadá to, že představená čísla jsou opět jen odhadem. Ten je navíc každou chvílí jiný, což má výrazný dopad na české hospodaření. Ekonomika totiž potřebuje stabilitu v očekávání a ne změny daní každý rok. Dlouhodobě to proto povede ke zpomalovaní investic, protože investoři si rozmyslí investovat do tak nestabilního prostředí," soudí Pikora.

 

Analytici: Vyšší DPH sice přinese zdražení, možností na výběr ale příliš není Analytici: Vyšší DPH sice přinese zdražení, možností na výběr ale příliš není

 

Naopak hlavní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka považuje nejnovější vládní návrh za změnu k lepšímu. "Původní varianta (sjednocená DPH na 20 procentech s výjimkou několika základních potravin - pozn. red.) byla příliš tvrdá. Tato představa je určitě blíž návrhu NERV, která postupné sbližování obou sazeb DPH vládě doporučila. Po hysterii kolem zvyšování této daně v minulém období byl podobný razantní krok nutný. Vláda musí začít s penzijní reformou, musí zavést druhý pilíř a na to musí mít dost peněz," reagoval Procházka.

Procházkovi nevadí ani zmatky a dohady, které penzijní reformu provází. "Je to podstatná věc, u které jsou podobné průběžné změny naprosto normální. Možná jen komunikace mohla být trochu lepší," myslí si Procházka, podle kterého se takto běžně postupuje. "Nejprve se nastaví horší varianta, vypustí se pokusný balónek, počká se na reakce a podle toho se to upraví, tedy zmírní," dodal Procházka.

Ve čtvrtek představený plán změny sazby DPH je už několikátým v pořadí, který vláda Petra Nečase (ODS) představila. Nejprve se mluvilo o jednotné sazbě ve výši 19 procent. V posledních týdnech se zase hodně diskutovalo o záměru plošně zrušit sníženou sazbu DPH, přičemž deseti procenty by se danilo pouze několik málo základních potravin.

Vláda tvrdí, že vyšší výnos DPH využije na zaplacení schodku současného průběžného penzijního systému a na náklady spojené s jeho transformací. Ekonomové však opakovaně upozorňovali, že zvýšením DPH chtějí vládní strany zalátat díry ve státním rozpočtu, který se jim i přes opakované sliby nedaří stabilizovat. Tento názor v minulých dnech podpořil také prezident Václav Klaus, který prohlásil, že změny DPH s penzijní reformou vůbec nesouvisí.

-Filip Sušanka | MED

Kam dál: Vláda by neměla zvyšovat DPH tvrdí analytik Michl. Jaké je jiné řešení?

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,580 24,680
USD 25,110 25,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články