Vláda znovu schválila balíček sociálních škrtů, které zrušil Ústavní soud

23. 3. 2011 – 19:28 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda znovu schválila balíček sociálních škrtů, které zrušil Ústavní soud
Sociální příspěvek se novelou zákona omezil pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Škrty v sociální oblasti, které s platností ke konci letošního roku zrušil v březnu Ústavní soud, budou zřejmě platit i v následujících letech. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) předložil identický návrh zákona vládě, která ho ve středu schválila.

"Návrh zákona je věcně totožný s návrhem, který byl přijat na podzim. Samozřejmě s těmi úpravami, že jeho platnost je až od 1. ledna 2012 a že tu nejsou přechodná ustanovení pro rok 2011," konstatoval Drábek po jednání kabinetu Petra Nečase (ODS).

Balíček škrtů umožnil pravicovému koaličnímu kabinetu miliardové úspory v sociální oblasti a snížení schodku státního rozpočtu. Kvůli zákonu se například nemocenská vyplácí po celou dobu nemoci ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Předtím se procento zvyšovalo po 30. dni nemoci na 66 procent, po 60. dni na 72 procent. Stát navíc nemocenskou proplácí až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, namísto dřívějšího 15. dne. Do té doby zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům náhradu mzdy.

 

Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

 

Sociální příspěvek se novelou zákona omezil pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě. Příspěvek dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů je sám nezaopatřeným dítětem, tedy je mu méně než 26 let. Změnila se také výplata rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné se kvůli balíčku škrtů vyplácí pouze za první narozené dítě, a to jen některým rodinám. Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou pobírat dávky a současně pracovat. Lidé, kteří odcházejí ze zaměstnání na dohodu nebo na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti. Příspěvek na péči v takzvaném prvním stupni se snížil z 2000 na 800 korun měsíčně.

 

MMF: Vládní škrty v Česku jsou správnou cestou

Vládní škrty v Česku jsou podle MMF správnou cestou

 

Ústavní soud zrušil zákon, který umožnil přijmout balík 18 novel zákonů o úsporných opatřeních vlády, 14. března. Verdikt, kterým soudci vyhověli stížnosti 45 poslanců ČSSD, vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že zákony pozbudou platnosti 31. prosince 2011.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články