Vliv a moc nad Sazkou budou mít dál lidé, kteří ji dostali do současné situace

13. 1. 2011 – 21:05 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vliv a moc nad Sazkou budou mít dál lidé, kteří ji dostali do současné situace
Počínání některých členů ČSTV ministr jako bývalý psycholog přirovnal k jeho klientům psychoterapeutické praxe, Foto: Sazka | zdroj: NašePeníze.cz

Středeční rozhodnutí výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), kterým posvětilo postup současného vedení zadlužené Sazky, překvapilo investory i ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše (VV).

Šéf resortu, kam spadá i sport, vnímá rozhodnutí jako posílení starých struktur.

Místo zvolení silného a rychle jednajícího krizového managementu, který by přišel s novým a efektivním řešením, výkonný výbor ČSTV podle Dobeše odsouhlasil, že vliv a moc nad Sazkou budou mít ti samí lidé, kteří ji dostali do současné situace.

 

TIP: Zájemce o Sazku sleduje kontrarozvědka

 

"Zakonzervování a posílení starých struktur v ČSTV je velmi nebezpečný jev. Ti samí lidé, kteří dovedli společnost Sazka tam, kde je, říkají, že vědí, jak ji z této situace dostat. Odmítnutí silného strategického partnera, který by přinesl změnu, vnímám jako vážné pochybení výkonného výboru ČSTV," prohlásil ministr Dobeš.

 

TIP: Ředitel Sazky Aleš Hušák bere až 30 milionů

 

Ministr, který už den před jednáním výkonný výbor vyzval ke změně ve vedení ČSTV, ostrými slovy nešetřil. Počínání některých členů ČSTV ministr jako bývalý psycholog přirovnal k jeho klientům psychoterapeutické praxe. "V minulosti jsem hodně pracoval s klienty, kteří se dostali do vleku sekt. Někteří členové výkonného výboru se chovají stejně, jako by měli strach z vůdce sekty. O to víc si vážím těch členů, kteří dokázali, i když v minoritním počtu, říct svůj názor," řekl Dobeš.

Postoji největšího akcionáře Sazky (ČSTV v loterijní společnosti vlastní 68 procent akcií) nerozumí ani investiční skupina Penta, která nabídla Sazce pomoc výměnou za získání sta procent akcií společnosti. "Akcionáři preferují řešit restrukturalizaci a oživení Sazky se současným managementem, který celou situaci způsobil. Tomuto postoji dost dobře nerozumíme," vzkázal mluvčí Penty Martin Danko. Podle něj je nabídka Penty časově omezená, navíc spíš než o konkrétní nabídku s předpřipravenou smlouvou jde o nabídku k jednání. "Teprve z něj by vyplynuly další věci," poznamenal Danko. Do skupiny Penta patří mimo jiné také sázková společnost Fortuna.

Naopak další vážný zájemce o pomoc, Holding Synot, se k situaci nyní vyjadřovat nechce. Majitel holdingu Ivo Valenta za pomoc Sazce požaduje 66 procent akcií společnosti.

Hlavní věřitel společnosti Sazka, realitní magnát Radovan Vítek, který vlastní pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, středeční rozhodnutí výkonného výboru ČSTV také komentovat nechtěl. V současnosti se prý snaží přesvědčit Českou obec sokolskou (s 13,5 procenta akcií druhý největší akcionář Sazky), aby mu udělila plnou moc k zastupování na valné hromadě Sazky. Sokolové by o jeho návrhu měli rozhodnout v sobotu.

Loterijní společnost Sazka je ve velmi vážné situaci. Příští týden jí vyprší třicetidenní lhůta po splatnosti většiny pohledávek, které drží Radovan Vítek. Ten je připraven poslat Sazku do insolvenčního řízení, pokud dlužné peníze nedostane. Podle předsedy Rady expertů Asociace insolvenčních správců (ASIS) Michala Žižlavského by Sazka za určitých okolností nesměla ani vyplácet výhry výhercům.

Výkonný výbor ČSTV se ve středu přesto většinově postavil za současné vedení Sazky v čele s Alešem Hušákem, jako jedinou možnou nabídku připustili pouze plán současného obchodního partnera loterijní společnosti E-Invest Martina Ulčáka. "Budeme s panem Ulčákem jednat a dopracovávat jeho nabídku," řekl po jednání předseda ČSTV Pavel Kořan. Návrh Martina Ulčáka je považován za restrukturalizační plán samotné Sazky a nepočítá se změnou akcionářské struktury společnosti.

-Filip Sušanka,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,630 23,810
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články