Vojákům se bude příspěvek na bydlení danit jako běžná mzda

3. 8. 2011 – 21:36 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vojákům se bude příspěvek na bydlení danit jako běžná mzda
Vojáci přijdou z 10tisícové částky zhruba o tři tisíce korun, Foto:Army | zdroj: NašePeníze.cz

říspěvek na bydlení se vojákům od příštího roku sníží o odvedenou daň a pojištění, stane se standardní součástí mzdy. Náměstek ministra financí Ladislav Minčič agentuře Mediafax ve středu potvrdil, že debata o znovuzavedení už jednou zrušené daňové výjimky by byla nesystémová a je mimo hru.

Konec výjimky není špatnou zprávou jen pro vojáky, kteří z 10tisícové částky přijdou zhruba o tři tisíce. Vyplácení příspěvku se totiž prodraží i ministerstvu obrany, které za tyto peníze jako za standardní součást výplaty bude muset odvést zdravotní a sociální pojištění. Náklady na vyplácení příspěvku se rezortu Alexandra Vondry (ODS) zvýší zhruba o třetinu.

"Zrušení výjimky je součástí změn, které byly odsouhlasené v návaznosti na programové prohlášení vlády už v minulém roce. Jedno ustanovení mělo odloženou účinnost až na rok 2012," přiblížil Mediafaxu Minčič na adresu vojenského ubytovacího příspěvku.

"Do připomínkového řízení v souvislosti se změnami zákonů u Jednotného inkasního místa (JIM) jsme dali celou řadu dalších změn - harmonizaci základů daně a pojistného a odstranění dalších výjimek. Považovali bychom za nešťastné se vracet k výjimce, která už byla jednou zrušená," doplnil náměstek ministra financí.

Minčič připustil, že růst nákladů pro rezort obrany v souvislosti se zrušením výjimky bude problematický. "Při zeštíhlovací kúře všech rozpočtů na příští rok se budeme toto snažit zohlednit. Budeme na to brát zřetel při krácení rozpočtu ministerstva obrany," dodal náměstek a uzavřel: "Vojáků si velmi vážím, ale toto už je historie, která byla jednou schválená a platí. Vytahuje se to, co jsme velmi bolestně prosadili už před rokem."

Vondra ještě na konci června doufal, že se mu podaří s ministerstvem financí domluvit, že příspěvek na bydlení bude zdaněný 19procentní sazbou, ale odvody na zdravotní a sociální pojištění se ho týkat nebudou.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,120 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články